Monday, February 25, 2008

Perse Durresi!!!!!?????????????


Perse Durresi ?

Gjate mijevjecareve legjenda e Atlantites apo miti i saj eshte transmetuar deri ne ditet tona me gjithe madheshtine dhe bukurine qe ofron kjo histori sa njerezore aq edhe hyjnore.Shume historiane dhe studjues kan mare mbi kurrizin e tyre misionin e deshifrimit apo lokalizimit te ketij qyteti qe ka frymezuar shume breza filozofesh artistesh ,kinematografesh dhe mbi te gjitha hulumtuesish amatore dhe profesionist.
Qyteti i famshem eshte lokalizuar pothuajse ne te tere cepat e botes se njohur.Ne Evrope ne Afrike ne Azi ne Kine ne Ameriken Latine bile edhe jashte planetit tone ne hapesiren kozmike dhe duke i dhene emrit te ketij civilizimi nje nocion alien.LOL.Megjithese une besoj se shumica e ketyre njerezve qe i jane perkushtuar zbulimit te shekullit kane synime te sinqerta dhe njerezore ne kete sfide Titanike,me duhet te pohoj se ne nje pjese shume te madhe te studimeve reth kesaj teme verej nje tendence jo normale dhe jo te ndershme per ta ridikulizuar dhe denigruar kete teme nga burimi i saj origjinal (qe eshte padyshim Ballkani) dhe spostuar ate ne cepa te ndryshme te globit me qellime te paracaktuara dashakeqe.Quajeni po te doni edhe konspirocion planetar qe frymezimin e mer nga qarqet shovene qe sja vlen bara qirane ti permend. Eshte fakt se ne bote ka dhe ka patur civilizime te perngjashme me ate te Atlantides por asnjera prej tyre nuk i perputhet asaj ne kohe dhe hapesire.Personalisht mendoj se ato qe kembengulin ne ekzistencen e Atlantides Brenda kornizave te Mesdheut jane njerez me vision te qarte dhe te sinqerte qe meritojne respektin e gjithe banoreve te ketij pellgu.
Une mbi te gjitha mendoj se vetem Mesdheu i permbush te tera kushtet per ekzistene e qytetit te Atlantides.Njekohesisht besoj se ky qytet mund te ndodhet vetem ne themelet e qytetit te lashte antic te Durresit.Le te bejme nje permledhje te asaj c,ka une kam konstatuar,

1.Emri Atlantis mund te perkthehet vetem nga gjuha iliro-shqiptare.
At=Babe , Land=Dhe,toke, pra kemi nje fjale shume te njohur ne gjuhen tone Atdhe.
2.Ngjashmeria mahnitese midis emrit dhe historise se fisit te Atlantidasve me ate te Taulanteve.
2.Permasat e qytetit te Atlantides sipas Platos perputhen plotesisht me ate te Gjirit te Durresit (une mendoj se gjiri i Durresit eshte skeleti i jashtem i mbetur i qytetit te Atlantides).Sipas Platonit distanca midis qendres se qyteti dhe kanalit apo pjeses se jashtme te saj ishte 50stad= 7.5 km.Rrezaj e gjirit te Durresit ka po kete distance.Mund te kete nje tolerance prej disa metrash ,por hej Platoni sigurisht qe nuk e ka matur ate as nga toka as nga sateliti .Ne mundemi.
3.Atlantida u permbyt si pasoje e nje termeti te fuqishem i shoqeruar nga vale te fuqishme cunami.Durresi e ploteson kete skenar me se miri pasi eshte tronditur nga termete te fuqishme per shekuj te tere dhe permbytur me dhjetra here nga valet e furishme te Adriatikut.Vlen te permendim faktin se qyteti i Durresit ndodhet majft prane vijes ndarese te dy pllakave tektonike te Evropes dhe Afrikes gje kjo qe e ben ate shume vulnerable ndaj termeteve te fuqishme te proporcioneve biblike.Ne shek 11te mbas Krishtit kemi te dokumentuar nje termet te ketij lloji te shoqeruar me permbytje te furishme qe e detyroi popullsine e asaj kohe te zhvendodej e tera ne qytetin e Beratit derisa ujrat u terhoqen perseri.
4.Nga fotot satelitore dallohet mjafte mire forma e PERKRYER rethore e gjirit te Durresit.Nje forme e tille veshtire se me mund te kete per autoresi forcat naturore.
5.Po nga fotot satelitore dallohen mjaft qarte urat lidhese ne veri te Gjirit te Durresit qe shume kush i identifikon me muret rethuese te qytetit ne fjale.Por permasat Ciklope te tyre te bejne te dyshosh mjafte ne funksionin e tyre te vertete.Gjersia e ketyre mureve eshte vertete e jashtezakonshme.Ana Komnena thoshte ne shek 11 te mbas krishtit se mbi keto “mure” mund te kaloronin 4 kalores perbri njeri tjetrit pa asnje lloj problemi.Me te vertete edhe muri Kines do te dukej si nje gardh zungthi perpara tyre.Ndaj une them se ato nuk jane mure por udhet dhe rruget lidhese te zonave te ndryshme te qytetit te Atlantides.Faktet jane vizive dhe nuk kerkojne shume shkence por vetem perqendrim dhe vullnet te mire per te pranuar fakte te tilla.Ju mund ti matni vete keto mure me ane te opsionit “meter” ne programin Google Earth.Sigurisht duhet te dini te perdorni kompjuterin .Titulli “akademik shkence” eshte optional.Ne rast se ju e beni kete do te shikoni se permasat e ketyre “mureve” me gjeresi arijne deri ne 30m.

6.Shume kush mendon se historia e Platonit per Atlantiden eshte nje fiction apo trillim i tij.Ne qofte keshtu Ai(Platoni) paska qene vertete i marre kur ne historine e tij ka patur kurajon te implikoje Solonin (shtetar,poet,klerik babai i kulures helene),Crician (shtetar,diktator,persecutor i Sokratit,xhaxhai i vete Platonit,kryetar i diktatures Athinase te famekeqes “diktatura e te tridhjeteve” etj,etj).Vete Sokratin (Platoni ishte nxenes i tij).Por mbi te gjitha a ka mundesi qe Platoni te vinte ne “rrezik” reputacionin e tij te jashtezakonshem si filozof,gjeni letrave dhe shtetar i perkryer fale ligjeve dhe ideve te tij politike, me nje histori te tille te shpikur apo trilluar jo prej tij por prej Solonit dhe diktuar prej Cricias.Une besoj se jo.Po ju?
7.Ne historine e Platos Athinasit jane interactive me Atlantidasit ,Ato shkembejne madhra midis tyre .Anijet Athinase vizitojne portet e Atlantidasve dhe anasjelltas.Athinasit luftojne kunder Atlantidasve dhe e fitojne edhe luften.Kjo te ben te mendosh dhe te besosh se Atlantidasit ishin te pakten nje popull qe zonen e influences se tyre e kishin me pellgun e Mesdheut.
8.Shume veta spekullojne me permasat apo formen e teritorit te Atlantides.Por Platoni eshte mese i qarte ne tregimin e tij qofte kjo edhe me detaje gje qe te ben shume te dyshosh ne tezen se e tere kjo histori eshte nje trillim.Qyteti I Atlantides ishte nje ishull artificial (kemi edhe disa situate habitore te tij sesi njeriu mund te krijonte nje qytet te tille) ndersa teritori ku shtrihej perandoria e saj kishte permasat e Libise(Afrika Veriore)+Azine eVogel.
Arsyetoni edhe vete se ckuptim mund te kishte nje qytete ishull ne nje teritor apo “continent” Ishull.WOW.Nje ishull Brenda nje ishulli.Tip kutije kineze apo jo.?LOL. Perse Atlantidasit duhej te krijonin nje ishull artificial si qytetin etyre kur ata jetonin vete ne nje ishull.Nuk ka llogjik nuk ka as sens.Qyeti I Atlantides ishte dicka e ngjashme me Venecian e sotme ndersa teritori i saj (Zona e Influences) ishte relative ne funksion te zgjerimit apo tkurrjes se pushtimeve te saj ne pellgun e Mesdheut.

Me vija te pergjthshme kjo eshte cka ju mund te gjeni ne kete blogsite.
Hej une nuk jam profesionist.Cka do te thote nuk kam diplome as te historianit apo te arkeologut.Profesionistat shqiptare apo te huaj le te qendrojne rehat ne kullat e tyre te fildishte dhe le ti mbajne idete e tyre si relike derisa te shkojne ne ate bote.Ne mos gaboj jane teologet “profesionste” ata qe e vertetojne ekzistencen e botes se pertejme dhe historianet “profesioniste” ato qe vertetojne ekzistencen e vete Jezu Krishtit.Mbretit te mbretnise se amshume.Une si amator nuk kam probleme me to.Por ju lutem shume profesionisteve te mos jene edhe aq profesioniste sepse diploma vetem nje here meret.Ajo cka eshte e rendesishme eshte se si perdor njohurite e tua ne jete ne funksion te se mireqenies kolektive.Ndryshe , hej, piji lengun diplomes apo librave te tua “shkencor” qe si hyjne me ne pune as femijve te kopshtit qe jane duke evoluar me shpejte se vet idete tuaja.Personalisht njohe nje femije qe ne moshen 4 vjecare flet shkelqyeshem 3 gjuhe perfshi ketu edhe shqipen.Jemi ne epoken e internetit dhe keta akademik mendojne dhe veprojne si ne kohen e Epokes Se Erret.
Lexim te kendshem.........

7 comments:

Anonymous said...

This comment has been removed because it linked to malicious content. Learn more.

Anonymous said...

See HERE

Shijaku mi jahu said...

Sepse ty je nga durresi dhe te pelqeka qe durresi me ken Atlantida. Burazer, mos humb kohe kot me keto budallalleqera.

albanian atlantis said...

Nuk jam Durresak more jahu.Jam vetem gjysem Durresaku.
"Budallalleqera" sikur stingellon dialekt Shijaku.Eshte thjesht nje grekofoni e jugut tejet e bastarduar qe nuk perdoret nga shqiptaret as ne Shqiperi as ne diaspore.Faktikisht nuk eshte shqip.Gjithashtu ke ngateruar peremrin pronor "ty" me ate vetor "ti".Perdor "me ken" dialegti gege ne vend te "me qen" dialekti i Shqiperise se Mesme(Shijak psh).Ne fund e mbyll opinionin tend me dialektin tosk.
Toske e bastarduar kuptohet.
Meso nje here shqip dhe pastaj mer guximin te diskutosh per tema qe nuk une cuditem sesi mer mundimin ti kuptosh.ANDIO.

Anonymous said...

SHIJAKSI ;te jete Atlantasi apo jo ne shqiperi ne akoma nuk e dime por pak rendesi ka ,mua si shqiptar me gezon fakti qe dikush po mundohet per te terhequr sadopak vemendje per vendin tone te vogel mes europes dhe te panjohur .dhe qe i eshte vjedhur dhe bastarduar historia. tashti ik futi ni teke e shif hoxhen se mos te kane bere magji.

Anonymous said...

Attention please!
->> Remove Viruses! <<-

Anonymous said...

claimed most of the people repayment its financial loans when they're due as well as not having outcomes
A number one consumer debt charitable organization is trying how many persons embracing him or her meant for benefit over cash advance credit card bills to help 2 bottle this particular. credit card debt charity affirms all around purchased the particular quickly, increased awareness loans the year 2010. The actual charitable trust states that a couple of years in the past the amount of clientele using them was first trivial.
pożyczka gotówkowa w tesco
pożyczka na dowód
pożyczka prywatna tarnów
pożyczka przez internet na konto
szybka pożyczka

http://szybkapozyczkaonline.com.pl
http://szybkapozyczka24.info.pl
http://kredytybezbiku.biz.pl