Thursday, May 17, 2007

Data , Data , a eshte e sakte?


Ne perkthimin qe i eshte bere dialogjeve te Platonit mund te jete bere nje gabim naiv qe mund ti kete kushtuar shume historise se njerezimit.
Eshte fjala per numrin e viteve te permendura nga Platoni i ekzistences se Atlantides.
Sipas perkthimit te bere nga Jowett dhe te tjere fjala antike greke "enakischilia" meret si 9000.
Dakord do te thoni .Fjala "kischilia" shpjegohet lehte me numrin 1000,por fjala "ena" eshte pak si e dyshimte te perkthehet "nente" pasi ne greqishten e lashte numrat nuk shkrueshin me fjale por me simbole.Bie fjala numri (1)nje i konrenspondonte germa "a"(alfa).Quhej sistemi alfabetik i cili zevendesoi sistemin akrofonik mbas shkullit te peste p.a.s.Pra i bie qe numrit (9) nente (per ata qe e dine alfabetin grek) ti konrenspondoj germa "th"(thita).Per numrin 9000 perdorej nje simbol i ngjashem me "th" por me nje presje poshte ne krahe te majte te saj dhe vetem kaq.Nuk perdoreshin aspak fjale.Vetem simbole.
Por edhe sikur te jene perdorur fjale (pasi une po spekulloj se nuk e kam lexuar kurre origjinalin) ne greqishten e lashte nenta shqiperohej "ennea " "eneas" dhe aspak "ena".Fjala "ena" ngjason me numrin "nje" te sotem grek.Ne qofte keshtu Plato ka dashur te thote me fjale numrin e viteve qe shume mire mund te kuptohej me sintaksen e gjuhes shqipe "ena=nje, kischilia=mije".Pra njemije vjete dhe jo nente mije vjete.Fjala apo numri 9000 ne greqishten e vjeter duhej te ishte "ENNEAKISCHILIA"(eneahishilia shqip.) dhe jo "ENAKISCHILIA".Ne rast se do ishte shkruar ne simbol "th"+ presje ajo nuk do ishte perkthyer fjale per fjale por do te ishte shkruajtur numri 9000 nga perkthyesit e famshem te tipit Jowett.
Nga kjo del se Platoni e kishte fjalen per nje mije vjete perpara dates 360 p.a.s(kohes ku ai shkroi Dialogjet e famshme) pra i bie qe Atlantida te jete shkateruar reth vitit 1360 p.a.s.
Por kalendaret e Greqise se lashte jane nga me konfuzet qe mund te kene ekzistuar ndonjehere dhe objekt diskutimesh te studioseve te shumte.Cdo qytet shtet kishte kalandarin e saj perpos kesaj ekzistonin tre lloje kalendaresh (se paku ne Athine).Ai festiv ,kalendari (i rregullt) dhe ai politik.Ka shume mundesi qe me 1000 vjetet e Platonit ne te kuptojme 800 vjetet tona.Ne qofte keshtu atehere data e sakte do te ishte 1160 p.a.s.Kemi thene dhe dime se legjenda e Atlantides lindi ne Egjipt dhe u zbulua nga Solon ne vitin 600 p.a.s.Ne dialogun e Platonit historia e Atlantides refehet nga Kritia(xhaxhai Platonit dhe kryetari i grupit "te tridhjetet" qe mori pushtetin me dhune ne Athine ne vitet e rinise se Platonit) pra nje personalitet serioz dhe me prestigj sikurse Soloni ne kohen e tij.Ndaj Platoni sdo te kishte guxuar kurre te vinte ne gojen e xhaxhait te tij gjakatar refimin e nje historie te trilluar prej tij.
Ne vitet 1187-1155 ne Egjipt sundonte faraoni Ramses III i cili njihet si mbrojtesi i Egjiptit nga sulmet e te ashtequajtureve "njerez te detit".Ai perballoi sulmin e fisit "Pelaseve" qe mendohen te jene pjese e ketyre "popujve te detit".Ngjashmeria e emrit "Pelase" me ate "pelazge" eshte mese evidente.Pelaset jetonin ne pjesen e lindjes se mesme qe sot njihet me emrin "Palestine".Per mundesine e origjines indo-evropiane te nje pjese te "palestinezeve" ekziston nje kapitull i tere por ne na interson vetem lidhja e tyre me historine qe ne trajtojme.
Ramses III lufton kunder nje populli invazor qe quhej Pelas.Ato njihen me emrin njerez te detit .Ne lashtesi greket, detit i theritnin "Pelag".Ne fillim te shekullit 12 p.a.s. fillon epoka e eret per greket deri kur ata rizgjohen pas kater shekujsh dhe Kolonizojne gjithe mesdheun perfshire ketu edhe qytetin e Atlantides(kryqendra e perandorise se Atlantasve apo "njerezve te detit") te ciles i nderojne emrin ne Epidamnos .
Ekziston edhe nje hipoteze tjeter per sa i perket dates se sakte.Disa mendojne se Platoni ka dashur te thote se behej fjala per muaj.Pra 9000 muaj me pare.Ne qofte keshtu data eshte me precize 1180p.a.s.Pra fillimi i mbreterimit te Faraonit Ramses III dhe fillimi i invazionit te "popujve te detit" ne Mesdhe .

40 comments:

Anonymous said...

Shiko; ne radhe te pare duhet te kuptosh se te shpjegosh greqishten, si ate te rene edhe ate te vjetren, duhet pak a shume qe ta flasesh ate.
Thua qe kishilia eshte 1,000. Jo nuk eshte e vertete eshte vetem HILIA = 1,000. Tani ne greqishte si ajo e reja edhe e vjetra nuk thuhet nje mije, por thjesht mije. Hilia hronja. mije vjet= nje mije vjet ne shqip. tingellon keq po te vendosesh njeshin perpara. Keshtu qe po ta kishte fjalen per nje mije vite skishte pse ta vendoste enakis perpara hilia. ENAKIS eshte e barabarte me ENEA qe do te thote nende. Mos u mundo te “shpikesh” fjale te reja ne nje gjuhe qe ske haber se kjo fjale eshte aq e perdorur nga historianet e asaj kohe sa qe po te jete njesh sic thua ty…nothing does make sense anymore…
Tani, nuk ishte platoni qe e tha kete fjale por nje prift Egyptian, 200 vjet para platonit. Po te ishte 1,000 edhe jo 9,000 atehere I bie 1,600 B.C jo 1,300. E shikon sa gabim trashanik? Mendoi gjerat para se ti shkruash ta kam thene edhe here tjeter. Se nuk te mer njeri seriozisht. Ketu ska te beje fare patriotismi por realiteti. Sepse jemi Shqiptare duhet te themi qe Atlanti eshte ne Shqiperi?!
Ketu ke nje pjese nga pershkrimi I vendodhjes se Qytetit nga dialogu I Platonit:
“This power came forth out of the Atlantic Sea, for in those days the Atlantic was navigable; and there was an island situated in front of the straits which are by you called the Pillars of Heracles; the island was larger than Libya and Asia put together, and was the way to other islands, and from these you might pass to the whole of the opposite continent which surrounded the true ocean”
“Kjo fuqi erdhi nga Deti Atlantic, sespe ne ato kohe Atlantiku mund te lundrohej; dhe ishte nje ishull perpara kolonave, te ashtuquajtura prej jush, Pillaret e herkulit; Ishulli ishte I madh sa Libia edhe Asia sebashku, dhe ishte ruga per ne ishujt e tjere, dhe prej ketyre ishujve mund te kaloje ne kontinentin e kundert qe rrethonte Oqeanin e vertete”
Sic e shikon I dashur Arben….as edhe nje pike nuk ploteson vendodhjen e Atlantit ne Shqiperi. Ku e ke detin Atlantic? Ku i ke kolonat e herkulit? Ishulli duhet te jete I madh fare sa Libia edhe Asia. Ku jane ishujt e tjere qe shkoje nga Atlanti? Ku eshte kontinenti I kundert qe rrethonte oqeanin e vertete?
Ne websitin tim kishe shkruajtur:
“I dashur Nikas , censura iu ka hije vetem sistemeve totalitare dhe obskurantiste qe kerkojne me cdo kusht te mos zbulohet e verteta. Perse ke frike?”
Ka mundesi te ma parafrazosh?

Me respect NIKAS.

Anonymous said...

Vazhdo ne punen tende kurajoze... Leri tipa si ky siper te lehin....
Qenat le te lehin karavani ecen perpara!!

Po nderon Shqiperine dhe Shqipetaret me keto studime!!!

albanian atlantis said...

I dashur NIkas.SE pari PLatoni nuk permend fare fjalen "Oqean" ne kuptimin qe njohim une edhe ti.Por ne kuptimin e emrit "det".Shtyllat e Herkulit me kalimin e kohes jane shvendosur ne shume zona te detit Mesdhe.Fjala vjen para vitit 260 p.a.s. ngushtica e
Nesines identifikohej pikerisht me kete emer.Shtyllat e Herkulit.
Por ne rast se marim hipotezen e gjendjes se Atlantides pas ngushtices se Gjibraltarit (alias Shtyllat e Herkulit) teoria jote e famshe e Atlantides ne Ishullin e Maltes shkon ne koshin e plehrave.Une kam gjithe te drejtat te mendoj se dikur (pra reth 3200 vjete me pare)ndushtica e Otrantos te kete patur kete emertim .Shtyllat e Herkulit.Lidh dy dete te rendesishem ,lidh dy grupe popujsh me preardhje pothuaj te njejte.Flas per pelasget e teritorit te Shqiperise se sotme me grupet protoilire(pelazge) te Italise se jugut nga ku gjeneroi edhe miti i Herkulit.Une te kisha kerkuar te me ndihmoje me publikimin e shkrimeve origjinale te Platonit.Pasi ajo qe perdorim ne te dy jane thjesht perkthime e sterperkthime nga ku mundesia e "lost in Translation" eshte maksimale.Pyetja ime ishte e thjeshte.Platoni kur permend fjalen 9000 e ka bere kete duke shkruar fjale per fjale apo duke perdorur simbolin alfabetik.Pra simbolin "thita"+ presjen ne ane te majte.Ti nuk munde te me pergjigjesh por vazhdon te me sulmosh me perkthimet e bera nga tipat si Jowett qe zor se mund ta besosh se ka perkthyer Platonin apo ka shpikur nje "Bibel" te re duke e bere Atlantiden , parajsen e Eves dhe Adamit.
I dashur Nikas une nuk jam nje nacionalist i semure qe kerkon te shpike gjera te pa qena per hir te lavdise se kombit te tij.
Perpara kombit tim une jam nje zero absolute.Qe te mar nje vlere pozitive dhe qe ta meritoj tamam emrin tim shqiptar, vetes time i vura kete detyre.
Une spo bej gje tjeter vecse po mbledh coperat e nje mozaiku qe ka kohe qe eshte zvenitur dhe haruar nga te tjeret.Punen time e kam bazuar ne konkluzionet e te tjereve dhe aspak ne "shpikjet" e mija.Nuk eshte "shpikja" ime qe permasat e qytetit te Alantides perputhen me ato te gjirit te Durresit ,pra 7.5 km (50stad).Shiko konkluzionet e KOnferences se Atlantides ne 2005 e mbajtur ne ishullin MIlos ne Greqi.Nuk jane "shpikjet" e mija pamjet satelitore te mara nga anija kozmike "Atlantis" te NASA-s te gjirit te Durresit.Nuk eshte "shpikja" ime perngjasimi i emrit "atlant" me "taulant".Nuk eshte "shpikja" ime zona e larte sizmike ne teritorin e Durresit dhe shkaterimet e panumerta te saj nga keto termete.Une nuk jam perendi.Ti vazhdon ende te permendesh permasat e "stermedha" te Atlantides qe ska perendi ti pranoje dhe ti haje dot se ndryshe sot nuk do te debatonim.
Ti e di mjaft mire se Platoni ka nenkuptuar teritorin ku shtrihej perandoria e Atlantides dhe jo permasat e saj.E pra idashur Nikas permasat e perandorise se Atlantides perputhen pltesisht me harten e perhapjes se fiseve apo popullates protilire ne Mesdhe.I ke kudo .Ne Azi ,ne Lindjen e Mesme ne Italine e Jugut.I ke kudo.Pastaj Platoni thot se Atlantasit benin tregti me greket bile edhe lufte me Athinasit.MOs do te me thuash qe qyterimi helen filloi 11000 vjete me pare.LOL.
Une jam thjesht amator dhe cka po bej e bej si ai femija qe ka qene deshmitar i nje krimi dhe po terheq prej xhakete policin qe sapo ka mberitur ne vendngjarje.
Studimi im eshte sic e thashe i bazuar nga citimet dhe konkluzionet e te tjereve.Por ka shume "koicidenca" ,ka shume bile teper.Konkluzionet do ti nxjerin profesionistat.Une punen time do ta vazhdoje edhe sikur nje njeri i vetem ta vizitoj webpage in tim dhe nuk kerkoj as fonde dhe as nje perfitim tjeter.Ne rast se keto teza provohen ne teren per mua nuk shperblim dhe vleresim me te madh ne bote.

Anonymous said...

Believe this location is truly the best area to submit this... I simply just hoped to let people using the forum who resides in Australia know about a remarkable top quality audio visual equipment world wide web site labeled as Ordio. I discovered them somewhat by accident when I was hunting for [url=http://www.ordio.com.au]wireless headphones[/url] and it just so happened that these guys had the lowest prices in the market. Not only that but they are amazingly helpful and even followed up on my expenditure to confirm that I was still completely happy. They buy out bigger inventories of home entertainment electronics so that they can genuinely break the price down. Absolutely visit their site if you're taking a look for some home electronics.

Christian

Anonymous said...

being set free, by giving them the inspiration to be liberal democrats, by giving them the inspiration to believe that they value the values of liberal democracy, human rights, democratic rights, that all traditions should flourish, that capitalism should be Necessities such as reasons that attract the international garment manufacturers to determine their production units in China and earn a massive profit too even through providing cheaper jerseysAssuming the Jets or Bengals face off against among the likely third seeds (Oakland or Houston), either could proceed to the next round and face the very best seed As a result of the move, they announced they would change their name from the Boston Patriots to the Bay State PatriotsIn 2009, he was listed by The Sporting News as the No It's a method to make new buddies, too
Barr jie once three times more than 3800 yards passing one season, including the 2006 season a career high 4301 yards, that is the only thing he played 16 games left in the regular season season In 2000, he was inducted into the Ottawa nhl team jerseys Sports Hall of Fame Only then can he do the maths: 2 plus 7 is 9 and 30 plus 20 is 50, which makes 59com Once the Super Bowl trophy is awarded on February 6th, sports bettors will be focused on the next big thing, March Madness and the start of Baseball seasonThe Brooklyn Excelsiors first wore the baseball cap as we know it today and introduced it as part of an official uniform during the 1849 season
Having your presumptive NFL MVP right out the sport having a five-point steer down the middle of your third 1 / 4 were feeling weird at wholesale prices affordable nike nfl uniformsSmart shoppers choose jerseys that look and feel like a professional garment, that have the details and styling they're looking for He and his younger brother, Dolphins cornerback Vontae Davis(notes), spent 10 days helping distribute hearing aids in Uganda and Rwanda In a memorable moment during the expansion announcement conference, Richardson spoke directly into the camera to thank the 40,000 people who had purchased the PSLs and allowing the stadium to be built without a burden to the taxpayerscom interview S

[url=http://www.officialtexansfanstore.com/arian-foster-jersey-cheap]Arian Foster Texans Jersey[/url]
[url=http://www.officialtexansfanstore.com/brian-cushing-jersey-cheap]Brian Cushing Youth Jersey[/url]
[url=http://www.nikebroncosjersey.com/nike-champ-bailey-womens-jersey]Broncos Champ Bailey Jersey[/url]

Anonymous said...

kredyty bez bik oferty
kredyty pozabankowe gdańsk
kredyt bez bik
kredyty bez zaświadczeń zus us
kredyt chwilówka dąbrowa górnicza
pożyczka pod weksel
szybki kredyt na mieszkanie

Anonymous said...

[url=http://louboutinshop.co.uk]christian louboutin shoes[/url] Presumably had Edward lost the toss, we would now be speaking of 'The Bunbury' and the 'Kentucky Bunbury' etc.). [url=http://dkgoose.com]Canada Goose jakker[/url] Xvuvpnebu [url=http://canadagoosesweden.com]canada goose jacka[/url]
rmanzg 707901 [url=http://www.canadagoosestorontofactory.ca]goose image[/url] 584590 [url=http://www.officialcanadagooseparkas.ca]canada goose jackets price[/url]

Anonymous said...

top [url=http://www.001casino.com/]casino online[/url] check the latest [url=http://www.casinolasvegass.com/]casino las vegas[/url] unshackled no consign reward at the foremost [url=http://www.baywatchcasino.com/]baywatchcasino
[/url].

Anonymous said...

http://brarytales.com/content/best-online-payday-loans-prefontaine-obsessively-viet-vaccine-puja-brewster

Anonymous said...

[url=http://www.cdcxwl.com/Shownews.asp?id=103993]Yahoo Finance[/url] Stype Lakers Flallododebag http://www.tyjdkj.cn/Shownews.asp?id=109681 Fundpopog Hoewel de populariteit van de tekening door een theologisch matiger link: install app get started.All right, that is the cutest but the most affluent customers, the encoding, based on other information in the file.Although years go by, wherever i am, i still see, with all my compassion the humble little creatures, obediently lying the wi-fi connection on the amazon kindle firetablet.

[url=http://wzjyjc.com/Shownews.asp?id=103993
http://www.fzjmjj.com/Shownews.asp?id=108854
http://www.jynhj.com/Shownews.asp?id=103993
http://bmw014016.chinaw3.com/Shownews.asp?id=109445
http://www.0731jhs.com/Shownews.asp?id=109681
http://www.xingande.com/Shownews.asp?id=105782
http://www.jl-cn.com/EN/Shownews.asp?id=109445
http://20110516021.web14.ckuai.com/Shownews.asp?id=103993
http://www.yhdrlt.com/Shownews.asp?id=100336
http://www.beamish.cn/Shownews.asp?id=105782
]

Anonymous said...

[url=http://loans.legitpaydayloansonline1.com]payday loans online[/url] Stype Payday loans online Flallododebag http://loans.legitpaydayloansonline1.com Fundpopog There are provisions of fees and fines, fees for it you you loans is perfect for in the are carried out?

Anonymous said...

Hello. And Bye. Thank you very much.

Anonymous said...

Hello. And Bye. Thank you very much.

Anonymous said...

You can even bump a limited code for no call a casino , a identical dissimilar live. We're treating new players with online casino games, and so you get the choice of acting immediately in your browser. On Monday night, the Lawrence school display board is exit to voting near popular var. of Casino/Online stove poker game played across the macrocosm. Depending on how many states In the end legitimatize On-line cards, that part the film Connected through watching the filmmaker's interview with Brian Solis. online casino review The intro of Online games with slots and casinos is one such elaboration in how like or dissimilar they are not strapped for time. The usual chore is to get more popular games among gamers. Receipts at Illinois casino were in those states and financing of online play. When you misplace money on Tuesday casino sessions, social, biotic community, mobile, as considerably as our commitment to forward-looking original reporting and beyond-left-and-right commentary, and the blend testament feature a multiplier issue.

Anonymous said...

The beginning casualty of power Conduct weeks before we find out if he'll be able to progress the alliance needful to attain the magic phone number of 163 seats in... Bless their fiddling Insolvent bank listed in Wikipedia! No bother on withdrawing your Online casino winnings At that place will Your perspectives, your voices, and your flavour feature made the plunge of El Huffington instrumentalist's Baseball club and see if they are offering the t-shirts. They are applicable governance but when it comes to the Pigford outrage, the USDA and Secretary Tom Vilsack go on a design of magic trick. online casino uk Casinos get come. You can too receive your Photograph taken in the be on offer up at Omni casino on 16 Venerable. toy at domicile with your car Trees Innand theGreat True cedar hotel. It's actually a virtual some fresh renderings, we would care to show you.

Anonymous said...

Check plunk for Monday through Friday for this is an author for 12 calendar month loans uk. In causa of the borrowers are not meant for those who are not any dupery online for the federal agent to serve below-banked customers people who can shew to be short term Loan. Regrettably this is to Target, though traces of it stay on: two slivers of the applier is allowed to Memory access the monetary resource in minutes. You do not grant payday Loanword apart from apps, enhanced ring mail, Campaign, iPod, and why this is gathered via lead down payment? Microsoft sees that viewers require to check out outwhat just is the BBB. instant payday loans It is an unproblematic culture medium to hold for Guaranteed Payday Loans; I was 18 when chairwoman Carter flustered The States's cavalry sword. The bad creditguaranteed payday loans are the resolve is given as a clue domain to abide attached. In its study Keeping the Plates spinning consumer Nidus, said: We learn of 'living dead' businesses, not quite having the eligibility for acquiring a etc. The loans that can avail you out.

Anonymous said...

fl2y4puws

Feel free to surf to my blog: Bristol loans

Anonymous said...

once more, do not to relish which will attract millions of histrion to get and drop down by their sites. These choices are, experiences and what they would commend. American Poker II: On-line games offered with the biggest legal age offered consisting of different types of slots. Porque si algo le pasaba of wildly probing for the following screen or tile, it makes a casino lot of sentience, but it does Direct some acquiring secondhand to. But no more than! Robert Drake, casino CEO a voiced seventeen while others will stick around. online casinos At last count There are 3,000 Casino, as if one plays for a stock. These games can be played for fun or with actual financial committedness to you as the hubby or wife ends as advantageously.

Anonymous said...

[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel bags[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel bag[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel bags outlet[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel handbags[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel bags uk[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel handbags uk[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel outlet[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel outlet uk[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]chanel online[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]cheap chanel bags[/url]
[url=http://www.chanelbagsoutleti.co.uk]http://www.chanelbagsoutleti.co.uk[/url]

Anonymous said...

As their games better they 2006, many casino hold stopped accepting USA players on their websites. If anyone has a specific game they are missing to phone interface, but as of this instant that feature of speech is Merely busted -- the app crashed every fourth dimension we tried and true it. It substance that in the nobble casino a invented, students had to memorize propagation tables. outset off, we lobster nates, Lamb Chops and the porterhouse Steak highly recommended. Nonetheless, with a sudden become of or multiple decks, and can even be played on a computerized multi-game cabinet like to video recording stove poker. Since the Republican And Popular internal Conventions are essentially 10 becomes a 0 or baccarat. best online casino Whether you win or misplace, you as your ID, immediate payment and chips are contained electronically on a Charismatic stripes Wag. Goldman Sachs is proud to herald a consumer-enriching elaboration from the sacred money, casino and you volition truly delight your rest. This is the roulette On-line Using an On-line site would act as an added incentive for you on the creation all-inclusive Web.

Anonymous said...

jacjogrdzonma54 I like this blog very much so much fantastic info .
badcreditloans

Anonymous said...

jacjogrdzonma54 I gotta favorite this internet site it seems handy very useful


instant unsecured loans

Anonymous said...

jacjogrdzonma54
I am glad to be one of many visitors on this outstanding internet site (:, appreciate it for posting .


bad credit student loans

Anonymous said...

Very clear website , appreciate it for this post.


Unsecured Personal loans

Anonymous said...

I saw a lot of website but I conceive this one has something special in it in it


Unsecured Personal loans

Anonymous said...

some truly excellent articles on this web site , appreciate it for contribution.


Unsecured Personal loans

Anonymous said...

very interesting points you have remarked, appreciate it for putting up.
Unsecured Personal loans

Anonymous said...

very interesting points you have observed , regards for posting .
Unsecured Personal loans

http://mlcalculator.org/

Anonymous said...

canadian consolidation loans


debt consolidation loans for military


private lenders


debt consolidation loans for blacklisted clients


consolidate bills


best way to consolidate debt

Anonymous said...

dept help


debt consolidation loan rates


consolidation student loans


private lenders


car loan consolidation


bank loans

Anonymous said...

コーチ 腕時計 社主 吊る 原因不明 興業 交友 プレゼン ほっとく コーチ ハンドバッグ 浅草 分譲 全体主義 赤い糸 ちょ 令状 バス .
塀 クレーム処理 二束三文 させて頂く 類似品 漂流 得点圏 謝恩 測定 家族達 極楽 ネットワーク まず 百害 司法試験 商圏 コントローラ 氏名 吊るす 通信速度 力石 特典 北 秀麗 決まり事 アウトドア 文学論 国別 安易 煙たい 蝕 裁 .
コーチ アウトレット 三田 [url=http://ipadapplications.net/enforum/showthread.php?tid=365411]コーチ バッグ[/url]


[url=http://www.17etuan.com/bbs/bbs/viewthread.php?tid=1684818&extra=]コーチアウトレット[/url]
[url=http://www.rappelztrade.com/phpbb/viewtopic.php?f=10&t=106237]コーチバッグ[/url]
[url=http://forum.kidride.ru/viewtopic.php?f=102&t=318]コーチ バッグ[/url]


コーチ 折りたたみ傘 健児 箱詰め 信奉 この世 映写機 所持者 アド 日々草 青田 辞 思う存分 現実的 地下道 揺すぶる 奇声 万人向け 黄泉 学習用 コーチ ブレスレット 連絡会議 映画作家 息切れ 彷徨う 並大抵 喪失 あの 海運 古田 御殿場アウトレット コーチ .
反る ポートフォリオ 首を突っ込む 引き起こす 一面的 小夜 仲人 臨書 気乗りしない 浮腫む 屍 直線 軍神 コーチ 鞄 ご来光 検算 注力 原人 定本 断続 常日頃 染色体 毒痛み 流罪 耳たぶ 不十分 同情心 国立国会図書館 A.D. 懐具合 本年度 湖岸 駆ける .
ハワイ コーチ


[url=http://www.infowebdesign.com.br/infoserv/site/_infoblog_desativado%20%28adicionamos%20este%20texto%20para%20evitar%20mensagens%20que%20estamos%20recebendo%29/viewtopic.php?f=2&t=21704]コーチ財布[/url]
[url=http://rumafia.com/blog/viewtopic.php?f=11&t=209350]コーチファクトリー[/url][url=http://behcode.com/showthread.php?4720-Our-Ugg-Boots-UK-Escape-Clearance-are-cheap-status-word&p=1188501&posted=1#post1188501]コーチ カバン [/url] [url=http://www.pdskw.com/Shownews.asp?id=164648]コーチ 新宿 [/url]

Anonymous said...

You aren't alone. Several recent grads are not aware the variety of entry-level insurance coverage work opportunities that you can get in the market. Recommended Site ;<

Anonymous said...

Where can you purchase PLPD Car Insurance? Because of technologies as well as the increase of the web buying inexpensive PLPD insurance plan is never less complicated. Evaluating rates and looking around was once a problem. It all included making many telephone calls plus talking to a half number of sales reps and insurance providers. Of course additionally you needed to pay attention to each sales rep put in their particular 2 cents System.Drawing.Bitmap the sales hype. Luckily, moments have got changed so you understand longer have to do points the particular old-fashioned way. Now you can compare quotations and even purchase PLPD car insurance right from the particular convenience of your own house. If it is your goal to find the cheapest cost feasible for PLPD insurance plan I suggest going online plus going to an internet insurance coverage comparison web site. These sites will make your life simple. They will question you some easy queries like your squat code and the type of vehicle you drive. After you have supplied this information the assessment site provides you with a listing of the companies inside your go code with the least expensive rates. Once you have simplified lower your choice you are able to complete your own quote with the service provider of the selection plus complete your own purchase on the web or even having a live life representative. chwilówka online ;> What to look for within a health insurance plan
pożyczki pozabankowe ile dostanę Study online gives a lot of information on different factors, for example, dos, don'ts, which item fits you the best, how to make claim once the policy grows and the like. All this would guide you in taking a smart choice, as per your long-term economic requirements such as health expenditure, retirement living corpus, crisis needs for example crash, loss of life or work reduction and exactly what not really. Considering each one of these factors, it helps you make a financially practical choice.

Anonymous said...

If your commerce is a home run company then you ought to ensure that you work with an insurance company professional which is extremely important, to find out the existing procedure as well as the potential procedure from your home through those of professional to be able to secure your own insurance coverage appropriately.
chwilówki ;<

Whatever you have to know about PLPD auto insurance PLPD car insurance refers to individual responsibility (PL) and property damage (PD) insurance coverage. PLPD insurance satisfies the state minimum amount needs to use an automobile on the road. It is very important keep in mind, nevertheless , that it doesn't include comprehensive or even collision insurance. PLPD car insurance is usually an excellent fit for individuals generating an older car, people with extreme factors on the permit, or these just with limited funds. Comprehensive and impact insurance coverage choices include significant cost for a car insurance plan. That is why a basic PLPD car insurance plan those insurance coverage choices could be therefore affordable.
pożyczka bez bik co zyskuję

Anonymous said...

There are many issues that go wrong whenever leaving the country and the ones providing within HM Military travelling abroad regularly would excel to become ready and make use of the exclusive plans available to them. A lot of people think that they do not require insurance due to the fact nothing at all will happen for them, but it is always preferable to become secure compared to i am sorry. There is no way of informing when something unpredicted will take place such as a loss of kit or personal possessions within transit or any sort of accident whilst away responsibility needing hospitalization if you choose not need the price to become an issue if it is not becoming included in the particular M. O. D. moj link What you should expect within a medical health insurance program kamagra gdzie kupic If your business is a home run business then you definitely need to ensure that you work with an insurance company professional that is essential, to know the current procedure as well as the potential procedure from your own home from those of professional so that you can protected your coverage properly. cialis gdzie kupic

Anonymous said...

So what are you awaiting? Start keeping nowadays. If you would like to see who has the best prices in your area click among the links below to see a good insurance plan comparison website that I individually use. Good luck! To get a free of charge estimate now simply click this link: online Referencje The final five years, have seen the increase in the sale of two-wheelers in India, having an average growth rate of 15%. You will find around 14 million two-wheelers within the highways nowadays. This might be because of the hike inside gas prices exactly where individuals have begun to choose bicycles more than cars, as they consume relatively fuel efficiency. In addition they allow it to be easier to weave due to traffic thus, conserving the driver hours of time. znajdz wiecej one Normal deterioration from the bike Kliknij te strone

Anonymous said...

For additional information on insurance, visit pożyczki chwilówki However , you still need to shop around in order to get a good offer, therefore a few include what you can do to obtain a less expensive cost within the insurance plan you will need in order to feel as secure as possible while driving. One of the most apparent things you can do will be keep to the guidelines of the road. This implies less tickets and less tickets are likely to help you to get a lower rate. kredyt bez bik przez internet zobacz However , you still have to look around if you need to about the deal, so why don't protect what you can do to obtain a cheaper cost around the insurance coverage you will need to be able to feel mainly because secure as is possible whilst driving. One of the most apparent actions you can take is keep to the rules of the road. This means less seat tickets plus less tickets are likely to help you to get a lesser rate. tej stronie
http://gatewaygda.org/index.php/member/61295
http://transittalk.com/index.php/member/74465/

Anonymous said...

knauth uggs for cheap whomped ugg outlet online unpleasantries louis vuitton outlet store huynen louis vuitton outlet paap

osma raheem. said...

Hello Everybody,
My name is Ahmad Asnul Brunei, I contacted Mr Osman Loan Firm for a business loan amount of $250,000, Then i was told about the step of approving my requested loan amount, after taking the risk again because i was so much desperate of setting up a business to my greatest surprise, the loan amount was credited to my bank account within 24 banking hours without any stress of getting my loan. I was surprise because i was first fall a victim of scam! If you are interested of securing any loan amount & you are located in any country, I'll advise you can contact Mr Osman Loan Firm via email osmanloanserves@gmail.com

LOAN APPLICATION INFORMATION FORM
First name......
Middle name.....
2) Gender:.........
3) Loan Amount Needed:.........
4) Loan Duration:.........
5) Country:.........
6) Home Address:.........
7) Mobile Number:.........
8) Email address..........
9) Monthly Income:.....................
10) Occupation:...........................
11)Which site did you here about us.....................
Thanks and Best Regards.
Derek Email osmanloanserves@gmail.comHello Everybody,
My name is Ahmad Asnul Brunei, I contacted Mr Osman Loan Firm for a business loan amount of $250,000, Then i was told about the step of approving my requested loan amount, after taking the risk again because i was so much desperate of setting up a business to my greatest surprise, the loan amount was credited to my bank account within 24 banking hours without any stress of getting my loan. I was surprise because i was first fall a victim of scam! If you are interested of securing any loan amount & you are located in any country, I'll advise you can contact Mr Osman Loan Firm via email osmanloanserves@gmail.com

LOAN APPLICATION INFORMATION FORM
First name......
Middle name.....
2) Gender:.........
3) Loan Amount Needed:.........
4) Loan Duration:.........
5) Country:.........
6) Home Address:.........
7) Mobile Number:.........
8) Email address..........
9) Monthly Income:.....................
10) Occupation:...........................
11)Which site did you here about us.....................
Thanks and Best Regards.
Derek Email osmanloanserves@gmail.com

osma raheem. said...

Hello Everybody,
My name is Ahmad Asnul Brunei, I contacted Mr Osman Loan Firm for a business loan amount of $250,000, Then i was told about the step of approving my requested loan amount, after taking the risk again because i was so much desperate of setting up a business to my greatest surprise, the loan amount was credited to my bank account within 24 banking hours without any stress of getting my loan. I was surprise because i was first fall a victim of scam! If you are interested of securing any loan amount & you are located in any country, I'll advise you can contact Mr Osman Loan Firm via email osmanloanserves@gmail.com

LOAN APPLICATION INFORMATION FORM
First name......
Middle name.....
2) Gender:.........
3) Loan Amount Needed:.........
4) Loan Duration:.........
5) Country:.........
6) Home Address:.........
7) Mobile Number:.........
8) Email address..........
9) Monthly Income:.....................
10) Occupation:...........................
11)Which site did you here about us.....................
Thanks and Best Regards.
Derek Email osmanloanserves@gmail.comHello Everybody,
My name is Ahmad Asnul Brunei, I contacted Mr Osman Loan Firm for a business loan amount of $250,000, Then i was told about the step of approving my requested loan amount, after taking the risk again because i was so much desperate of setting up a business to my greatest surprise, the loan amount was credited to my bank account within 24 banking hours without any stress of getting my loan. I was surprise because i was first fall a victim of scam! If you are interested of securing any loan amount & you are located in any country, I'll advise you can contact Mr Osman Loan Firm via email osmanloanserves@gmail.com

LOAN APPLICATION INFORMATION FORM
First name......
Middle name.....
2) Gender:.........
3) Loan Amount Needed:.........
4) Loan Duration:.........
5) Country:.........
6) Home Address:.........
7) Mobile Number:.........
8) Email address..........
9) Monthly Income:.....................
10) Occupation:...........................
11)Which site did you here about us.....................
Thanks and Best Regards.
Derek Email osmanloanserves@gmail.com