Monday, January 28, 2008

Krahasime.............Ne imaxhin e mesiperm qe po shikoni kemi nje perfytyrim vizual te qytetit te Atlantides.Ky fragment eshte mare nga dokumentari televizin "Atlantis Quest" ,prodhimi i TV SCI-FI .Me posht saj po vendos fotografine satelitore te gjirit te Durresit mare ne nje pjeresi kendore te perafert me imaxhin e mesiperm dhe drejtime Veri Jug nga e majta ne te djathte te ekranit.Ajo cka do shikoni eshte ngjashmeria mahnitese midis relievit te te dyja imazheve. Ne imazhin e pare keni perfytyrimin deri ne detaje te qytetit te Atlantides nga fizikantet dhe historianet sipas refimeve te Platonit.Ne imazhin e dyte keni ate cka na ofron ne realitet gjiri i Durresit.
Une po ju a le juve te gjykoni vete per to.

40 comments:

dukagjiniforce said...

Pershendetje,

Kam ndjekur me vemendje te gjitha postimet e tua dhe mund te them vetem: TE LUMTE !!!
E verteta duhet te dale ne drite, e ajo eshte fshehur nga europjanet per shkaqe politike. Ne shqiptaret kemi nje histori aq te lashte dhe krenare, sa qe shtetet e Europes edhe sot e fshehin dhe jane xheloze, se pse ky popull shqiptar eshte dhe ka qene kaq i bekuar.
Te lutem mos u ndal, vazhdo se ti je shpetimi ne erresiren ne te cilen gjindet populli yne!
Te fala

Anonymous said...

A jane kto qe thuhen ketu te njohura nga arkeologet shqipetare ? nese po pse nuk i behet e ditur mbare botes?

albanian atlantis said...

DukaGjiniForce te faleminderit shume per perkrahjen tende.Nuk kam per tu ndalur KURRE.Aq sa mali te bahet hi e hiri mal te bahet perseri.
Per anonimin.
I nderuar vizitues i blogut tim.Duhet te pranojme faktin se shkenca e Arkeologjise ne Shqiperi ka nje moshe relativisht te re.Arkeologet shqiptare jane mjaftuar vetem me zbulimet qe jane bere nga arkeologet italiane te kohes se luftes se dyte boterore si Ugolini.Ajo cka ndodhi ne periudhen e komunizmit eshte vecse nje rickilimin i ketyre zbulimeve nga arkeologet tane.Te mos keqkuptohemi puna e tyre ishte thjesht e kufizuar nga kushtet logistike te cilat per fat te keq jane shume te varfera edhe sot.Ka patur shume pak vullnet per te kryer germime ne zona apo pika te reja te qyteteve antike.Ajo cka ndodh sot eshte zgjerimi i siteve arkeologjike ekzistuese.
Per sa i perket Durresit realiteti i saj eshte disi i vecante.Ndoshta per shkak te popullimit te madh te saj(qyteti i dyte ne vend per nga madhesia).Germimet jane shume te pakta.Fjala vjen ne me shume njohim Apollonine se sa Epidamnos apo Dyrrahum.E pra per nga vlera e nga rendesia Durresi eshte disa here me i madheshtor sesa Apollonia apo Butrinti.Ne njohim shume pak per Durresin.Pothuajse asgje.Ka ardhur koha qe ajo te mare vendin e merituar ne histori.

albanian atlantis said...

Pastaj nuk eshte thjesht nje ceshte Arkeologjike.Ajo eshte ne te vertete edhe politike dhe ekonomike.Nqs teza ime provohet kjo njgjarje do te ndryshoje historine jo vetem te Ballkanit por edhe te mbare botes.Nga ana politike ajo mund te keqinterpretohet si nje revansh ultranacionalist te shqiptareve me qellime te caktuara teritoriale ndaj fqinjeve(sidomos ato jugor).
Pasojat ekonomike po vihen re edhe tani.Te ardhurat nga Turizmi jane ritur ndjeshem.Ne 2007 pati 350000 turiste te huaj me shume se 2006.Keto jane fakte qe jo te gjitheve ju pelqejne.Perpara se te informoj opinioni akademik une duhet sigurohem 100% per zbulimin tim.Ndaj po pres perfundimin e skanimit te bregdetit ma ane te radareve.Sivjet ne vere ajo do te perfshije edhe gjirin e Durresit.Ajo cka shikohet me sy ka me shume vlere sa ajo cka miret me mende.

Anonymous said...

faleminderit per shpjegimin , kam jetuar shume afer portit te durresit dhe lexoj shpesh te rejat ne faqen tuaj , zoti ju dhente force per mundin qe po beni

Anonymous said...

http://www.korrieri.com/page.php?idm=56846

albanian atlantis said...

Ndersa une kam jetuar jo larg pallatit te kultures.Kam jetuar pikerisht ne ate lagje ku u zbulua "bukuroshja e Durresit".Ajo u zbulua nen themelet e nje shtepie qe ishte njgjitur me shtepine time.Imagjino se cfare thesaresh te tjera presin qe te dalin ne dite.Femijeria ime eshte e mbushur me mbresat qe me ka lene ky qytet antik dhe madheshtor.

Anonymous said...

shpresoj ne vere te mesojme me shume ,po veren ce kaloi cfare u zbulua ,degjova per nje anije e ardhur me teknologjine e fundit

albanian atlantis said...

Pikerisht per kete jam duke folur edhe une.Kjo anije po ben skanimin e plote te bregdetit shqiptar.Ajo ka filluar punen qe vjet ne jug te Shqiperise.Ato zbuluan nje anije antike greke qe i perket shek te
5te para eres sone.Ky lajm nuk pati ndonje jehone te madhe ne media per cudi.Kete vit parashikohet skanimi i bregdetit te Shqiperise se Mesme dhe me tej ne veri.
Ajo cka mua me intereson eshte pa tjeter skanimi i bregdetit te Durresit dhe gjirit te saj.Jam i bindur qe surprizat nuk kane per te munguar.Do te kete zbulime fantastike jo vetem ne kete gji por edhe ne zonat jugore dhe veriore te saj.Ne Divjake.ne Spile ne Bishtin e Palles dhe ne Kepin e Rodonit.Gjithe problemi eshte ne do kemi force shpirterore per ti perballuar kete ngjarje qe jane ne te vertet kthesa te fuqishme te faqeve te historise jo vetem rajonale por edhe boterore.
Rasti me tipik eshte psh Pavaresia e Kosoves.Ajo eshte nje pike kthese e fuqishme e historise mbare Evropiane.

Anonymous said...

Skanimi i vjetshem beri buje ne medjat boterore faktikisht gjetja e shtames datonte 2,400 vjet para plutos nese nuk gabohem . kjo tregon per civilizim para se te shkruhej historia e Atlantides

albanian atlantis said...

Eshte fakt qe ka nje boshllek te madh historik qe nga koha e shek 12para eres sone deri ne shek 7 te p.a.s. Pra reth 500 vjet nga renia e civilizimeve mesdhetare minoiane dhe mikeniane deri ne shfaqjen e kultures dhe civilizimit helen.Mereni me mend se cfare informacioni i cunguar ka aritur deri ne ditet tona vetem e vetem per faktin se arkiologjia dhe historia moderne e bazon punen e saj vetem ne periudhen e shkelqimit te kultures helene.Jane mijera vjecare te tere te pa hulumtuar.NJe histori e tere boterore e pa shkruar dhe e pa njohur.Ka ardhur koha qe kjo histori te tregohet sido qofshin rezultatet e saj.

Anonymous said...

Kam disa pyetje rreth këtyre dy krahasimeve;

1) Sipas Platonit, ne Kritias dhe Timeus Kjo pamje ishte veri me jug.

This part of the island looked towards the south, and was sheltered from the north. The surrounding mountains were celebrated for their number and size and beauty, far beyond any which still exist, having in them also many wealthy villages of country folk, and rivers, and lakes, and meadows supplying food enough for every animal, wild or tame, and much wood of various sorts, abundant for each and every kind of work.

Pra Malet mbronin Atlantin nga Erërat e veriut. Mos te harrojmë ai shprehet qe këto male ishin nga me te lartat ne rajon. Gjithashtu deti ishte ne jug te saj. Kurse Durrësi është I vendosur lindje perëndim, dhe nuk di unë te ketë vargmale ne atë bregdet qe ty tregon.

2) Atlanti ishte ishull, qe Durrësi nuk është dhe nuk ka qene.
And there was an island situated in front of the straits which are by you called the Pillars of Heracles; the island was larger than Libya and Asia put together,

3) nga ky det kaloje ne një det tjetër qe ishte oqean, te cilin nuk e bën dot ne Adriatik.
And when afterwards sunk by an earthquake, became an impassable barrier of mud to voyagers sailing from hence to any part of the ocean.

4) kishte Elefantë qe ne Durrës nuk është vërtetuar deri tani.
There were a great number of elephants in the island; for as there was provision for all other sorts of animals, both for those which live in lakes and marshes and rivers,

Te gjithë do dëshironim qe Atlanti te ishte ne Durrës por ja qe nuk është dhe duhet te jemi realiste për këtë gjë.

I dashur hulumtues do beje mire qe te lexoje veprën e Platonit para se te beje deklarata te tilla te pa qëndrueshme se jo vetëm qe janë pa krip por edhe na turpërojnë ne rang botëror.

Ne qofte se do jam gati ti shtjelloj te gjitha argumentimet qe ke bere, te gjitha janë te paqëndrueshme.

Kush te merr ty seriozisht pa një abstrakt shkencore si dhe referencime te deklaratave te tua?
Këtu ke referencën e frazave qe unë mora nga platoni.

Këtu e ke veprën e Platonit:

http://classics.mit.edu/Plato/timaeus.html

http://classics.mit.edu/Plato/critias.html

e para tregon vetëm vendndodhjen kurse e dyta tregon strukturën e qytetit.

Hajt mbec me shëndet.

Nuk e di n.q.se e ke pare por ka nje topic ne forumishqiptar.com me titull atlanti ne Shqipëri. Eshte shume interesante me idera qe mund te te ndihmojnë:

http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=69710

albanian atlantis said...

Shume interesante .faleminderit per PYETJET.
Se pari duhet te them qe une vepren e Platonit e kam lexuar dhe rilexuar disa here sidomos pjesen e Critias.
Fotot qe kam pozuar i kam perdorur thjesht per te patur nje ide te asaj cka mendoj se une eshte e vertete.
Ne mos gaboj Platoni flet per male ne veri te qytetit.Por ai flet per male te "vogla" pra le te kuptoj per kodra.Ju lutem shume e keni ndonjefare ideje se cfare ndodhet ne veri te gjirit te Durresit.Aty ndodhet nje varge i tere kodrash qe shtrihen shume thedhe deri ne kepin e Rodonit.Mos te flasim per per Malin e Durresit.Edhe ajo ndodhet ne veri te gjirit.
Sa i perket ngushtices ne qofte se do ta kishe lexuar te tere blogun tim do te kishe mesuar se une ngushticen e Otrantos e identifikoj me ate Shtyllave te Herkulit.
Sa i perket ishullit te Atlantides .Platoni identifikon mjaft qarte qytetin ne fjale dhe teritorin e Perandorise se saj e krahason me shumen e Libise(afrikes veriore) dhe ate te Azise Minore.
Sa per punen e elefanteve.LOL.Zoteri une kete histori e konsideroj vertet qesharake.Ne nje superfuqi te tipit te Atlantides prezenca e kafsheve te ndryshme ekzotike nga tere anet e mesdheut do ishte pak te themi nje gje krejt normale.Duhet te ket patur edhe gomere afrikane pervec atyre mesdhetar ma do mendja.
Platoni ne vepren e tij permend emrin "okeanos" dhe "thalasos" te dyja mund te marin kuptimin e detit dhe te oqeanit.Per kohen e Platonit sigurisht marin kuptimin e DETIT.Ose me shqip akoma "TALLAZIT".Sa per komfirmim keto nuk jane thjesht tezat e mija.Me siper do te publikoj ato cka me shtyn mua te shkruaj per kete teme.I dashur anonim.Keto teza qarkullojne me kohe neper website te ndryshme une thjesht po perpiqem te jap nje pamje vizive ideve te tilla.Besoj se edhe ti do te ndryshosh mendje mbas kesaj.Personi qe me shtyu ne nje rruge te tille eshte nje person enigmatik me titullin DofD qe disa vite me pare publikoi ne www.simaqianstudio.com nje histori te ngjashme me ate cka ke lexuar ne blogun tim.Ky njeri duket se e di per cka po flet.

Anonymous said...

“Shume interesante .faleminderit per PYETJET.
Se pari duhet te them qe une vepren e Platonit e kam lexuar dhe rilexuar disa here sidomos pjesen e Critias.”
Ja qe ta them une qe se ke lexuar. Do ta vertetoje me poshte qe nuk e ke!

“Fotot qe kam pozuar i kam perdorur thjesht per te patur nje ide te asaj cka mendoj se une eshte e vertete.”
Fotot qe ke pozuar jane marre nga google dhe duhet te kuptosh qe ato foto jane grumbullim i shume pozave. Bashkimi i shume pozave krijon shume here reflexe dhe pamje qe ne te vertete nuk jane aty. Ty ne mendjen tende shikon gjera se deshiron qe Atlanti te jete aty.

“Ne mos gaboj Platoni flet per male ne veri te qytetit.Por ai flet per male te "vogla" pra le te kuptoj per kodra.”
Sigurisht qe gabon. Platoni flet për male jashtëzakonisht te mëdha
The surrounding mountains were celebrated for their number and size and beauty. Hapi syte.

“Ju lutem shume e keni ndonjefare ideje se cfare ndodhet ne veri te gjirit te Durresit.”
Posi, disa vargmale kodrash te vogla por me shume ka fusha. Por mos harro, Platoni tha qe malet ishin nga veriu dhe se luan TOPI.
“Sa i perket ngushtices ne qofte se do ta kishe lexuar te tere blogun tim do te kishe mesuar se une ngushticen e Otrantos e identifikoj me ate Shtyllave te Herkulit.”
Une mund te jem i vetmi qe kam lexuar gjithshka ke shkruar ne kete wesite. Dhe e di shume mire qe ty i identifikon shtyllat e herkulit me Otranton. Por ato nuk plotesojne fare kushte me te cilat Platoni i përshkroi. Sipas tij aty duhet te jete shume e ngushte dhe shume ceket. Ne otranto thellësia shkon me shume nga 2 km?!?!?

“Sa i perket ishullit te Atlantides .Platoni identifikon mjaft qarte qytetin ne fjale dhe teritorin e Perandorise se saj e krahason me shumen e Libise(afrikes veriore) dhe ate te Azise Minore.”
Jo, ai thote vetem qe Ishulli ishta Sa Libia dhe Azi ti maresh bashke. Nuk e dime per se e kishte fjalen. Vetem qytete...... komplet Kontinentet??!?!? Kush e di?!

“Platoni ne vepren e tij permend emrin "okeanos" dhe "thalasos" te dyja mund te marin kuptimin e detit dhe te oqeanit.Per kohen e Platonit sigurisht marin kuptimin e DETIT.”
E shikon qe je nje amator qe ske idene per cfare flet. Ta thashe edhe nje here qe ste merr njeri seriozisht me keto qe thua. Platoni nuk ka përdorur fjalen Okean ne historine e Atlantit. Ai ka përdorur 3 shprehje Greke. Pelagos, thalatis (jo thalasos), dhe Panpelagos (per oqeanin). Sesi i nxjerr keto fjale nga mendja spo kuptoj.
Sic e shikon i dashur “hulumtus” asgje nuk qendron nga supozimet qe keni bere. Ka shume gabime trashanike. Po e them edhe nje here per here te fundit lexo Platonin se nu e ke lexuar. Kur ta lexosh me vëmendje do shikosh qe do heqesh dore nga keto teoria pa kripe.
Hajt mbec me shendet.

albanian atlantis said...

Qe jam amator asnjehere nuk e kam mohuar.Po keshtu qe edhe greqishten se kam gjuhe as te pridnerve dhe as te ndonje stergjysi te larget.Ju si njeri i shkences mund ti hidhni kripe corbes "zorbes" suaj sa te deshironi.Ndoshta dicka mund te dale.Une isha mese i qarte ne shpjegimin tim ,se ku i mbeshtes tezat e mija.Ju mund te kapeni mbas gabimeve ortografike qe edhe ju megjithese shkruani "shqip".(Urime se e keni mesuar shume mire gjuhen tone)keni shkruajtur "mrekullira".Por a mund te thoni se c'fare mendoni per tezat e DOFD tek www.simaqianstudio.com.?Ketij blogsite po te doni hiqini vizen.Por cmendoni per DOFD.?

JAMES said...

Une nuk te kritikova per drejtshkrimin. Gjithashtu kush tha qe une jam njeri I shkences? Jam nje njeri me shkolle asgje me teper.
Per c’fare gjuhe e ke fjale une jam Shqiptar si ty dhe si gjithe te tjeret. Nuk e kuptova mire “ironine”. Nuk po flasim per nacionalizem ketu po flasim vetem per Atlantin ne Shqiperi. Ty beson qe eshte ne Durres dhe une te them qe nuk eshte atje. Po te jap edhe arsyet e mia. Ty be cte duash. Eshte e drejta jote qe te vazhdosh te besosh.
Tek ai webi qe me drejtove nuk pashe azgje Shqiptare vetem disa komente per Atlantin. Po te me japesh nje link me detaje do ta shikoj me vëmendje.

albanian atlantis said...

I dashur James or who ever you are.Ironine e filluat ju.Sipas shprehjes sone shqiptare se, c,te mbjellesh do te korresh.Jam i sigurt se e ke kuptuar mjaft mire ate cka kam dashur te them.Vertet mua me mungon charmi shkencor ne tezat e mija.Por per zotin te thuash kete edhe per linkun e DOFD me ben te dyshoj vertet ne qellimet e tua te "sinqerta".Aty per mua ke komplet punen time te koncentruar ne nje menyre te mrekullueshme.Nejse sidoqofte i dashur James megjithese them se Atlantida ndodhet ne Mesdhe prap teoria e Maltes eshte vertete qesharake.LOL.Apo me fal nuk ke lidhje me te por me teorine e Qipros.Whatever.See ya.

James said...

Ne radhe te pare nuk jam tifoz i asnje teorie. Asnje nuk ma ka mbushur mendjen deri tani. Cfare ironie fillova une. Ketu po flitet per teorine tuaj jo te ndonje tjetri. Fole per gjuhen Greke sikur eshte gjuha ime?!?! Une jam shqiptar dhe nuk pranoj shakara dhe ironira per te!
Linku qe me dhe eshte nje forum i tere. Une skam kohe te kerkoje ne te. Me jep nje link komplet dhe une do ta lexoje. Megjithate nga cfare lexova ne kkete web nuk press shume gjera te tjera. Une po e vizitoje kete web edhe nje here, po pash prape komente te tilla atehere nuk diskutoj me me ty.

albanian atlantis said...

Dakord.Qetesohu.Mendova se mos ishe nje nga ata te projektit Atlantis ne Malte.Jane nje grup "shqiptaresh" qe kryesohen nga njefare Nikas.Para nje viti pata nje debat me te .Dicka e njgjashme me debatin tend.Si projekti i Maltes si ai i Qipros ka degjeneruar ne nje skeme mashtrimi per te grumbulluar fonde per gjoja "kerkime" arkeologjike.Misioni im eshte thjesht humanitar dhe patriot duke mos kerkuar asgje ne shkembim bile as autorosine e nje zbulimi te mundshem.Une thjesht informoj dhe kerkoj te terheq vemendjen e profesionisteve te vertete reth opsionit Durres.Kurre me pare nuk eshte bere kaq publicitet ndaj qytetit antik te Durresit sesa deri me sot.Vetem ne kete muaj website im eshte vizituar nga 1040 vete dhe ky muaj ende nuk ka mbaruar.Them se jam duke bere nje pune te mire per promovimin e vlerave kulturore te vendit tim.

Anonymous said...

Hello. And all nice words. great site great yes it is.
[url=http://free-porn-free-sex-free-xxx-videos.org]xxx[/url]
xxx
http://free-porn-free-sex-free-xxx-videos.org

Anonymous said...

[b][url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2260-Adobe-Creative-Suite-5-Master-Collection.html]Adobe Creative Suite 5 Master Collection - $249.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2134-Windows-7-Ultimate-64-bit.html]Windows 7 Ultimate 64 bit - $79.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1535-Windows-XP-Professional-with-Service-Pack-3.html]Windows XP Professional with Service Pack 3 - $59.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2272-Office-Professional-Plus-2010-64-bit.html]Office Professional Plus 2010 64-bit - $79.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2259-Adobe-Photoshop-CS5-Extended.html]Adobe Photoshop CS5 Extended - $69.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1826-CorelDRAW-Graphics-Suite-X4.html]CorelDRAW Graphics Suite X4 - $119.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2256-AutoCAD-2011.html]AutoCAD 2011 - $199.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2262-Norton-360-Version-4.0-Premier-Edition.html]Norton 360 Version 4.0 Premier Edition - $49.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2299-Adobe-Creative-Suite-5-Master-Collection-for-MAC.html]Adobe Creative Suite 5 Master Collection for MAC - $259.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2295-Adobe-Photoshop-CS5-Extended-for-MAC.html]Adobe Photoshop CS5 Extended for MAC - $69.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2296-Adobe-Dreamweaver-CS5-for-MAC.html]Adobe Dreamweaver CS5 for MAC - $69.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1832-Microsoft-Office-2008-Standart-Edition-for-Mac.html]Microsoft Office 2008 Standart Edition for Mac - $119.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1996-Mac-OS-X-10.6-Snow-Leopard.html]Mac OS X 10.6 Snow Leopard - $29.95[/url]

[url=http://digitalimagingsiteone.com/][img]http://digitalimagingsiteone.com/img/baner/big1.jpg[/img][/url]

microsoft server software, [url=http://digitalimagingsiteone.com/]2 Mac Readiris[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/]manager software price[/url] educational software for kids where can i buy microsoft software
discount adobe photoshop cs3 full retail edition [url=http://digitalimagingsiteone.com/]PACK-1 Adobe PACK[/url] to sell used software
[url=http://digitalimagingsiteone.com/]children's educational software[/url] kaspersky internet security 2009 review
[url=http://digitalimagingsiteone.com/]software to buy tickets[/url] discount adobe software
list of software resellers in [url=http://digitalimagingsiteone.com/]i buy macromedia flash[/url]

[url=]kaspersky virus protector[/url]
[url=]adobe acrobat 9 professional hot key[/url]
[url=]software to buy on[/url]
[url=]Deluxe 2009 Mac Parallels[/url]
[url=]free adobe photoshop cs4[/url][/b]

Anonymous said...

[b][url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2260-Adobe-Creative-Suite-5-Master-Collection.html]Adobe Creative Suite 5 Master Collection - $249.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2134-Windows-7-Ultimate-64-bit.html]Windows 7 Ultimate 64 bit - $79.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1535-Windows-XP-Professional-with-Service-Pack-3.html]Windows XP Professional with Service Pack 3 - $59.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2272-Office-Professional-Plus-2010-64-bit.html]Office Professional Plus 2010 64-bit - $79.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2259-Adobe-Photoshop-CS5-Extended.html]Adobe Photoshop CS5 Extended - $69.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1826-CorelDRAW-Graphics-Suite-X4.html]CorelDRAW Graphics Suite X4 - $119.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2256-AutoCAD-2011.html]AutoCAD 2011 - $199.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2262-Norton-360-Version-4.0-Premier-Edition.html]Norton 360 Version 4.0 Premier Edition - $49.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2299-Adobe-Creative-Suite-5-Master-Collection-for-MAC.html]Adobe Creative Suite 5 Master Collection for MAC - $259.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2295-Adobe-Photoshop-CS5-Extended-for-MAC.html]Adobe Photoshop CS5 Extended for MAC - $69.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/2296-Adobe-Dreamweaver-CS5-for-MAC.html]Adobe Dreamweaver CS5 for MAC - $69.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1832-Microsoft-Office-2008-Standart-Edition-for-Mac.html]Microsoft Office 2008 Standart Edition for Mac - $119.95[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/item/1996-Mac-OS-X-10.6-Snow-Leopard.html]Mac OS X 10.6 Snow Leopard - $29.95[/url]

[url=http://digitalimagingsiteone.com/][img]http://digitalimagingsiteone.com/img/baner/big1.jpg[/img][/url]

educational discounted software, [url=http://digitalimagingsiteone.com/]software at low prices[/url]
[url=http://digitalimagingsiteone.com/]sell oem software[/url] microsoft software contact discount on software
i buy oem software [url=http://digitalimagingsiteone.com/]online store software reviews[/url] you buy software to
[url=http://digitalimagingsiteone.com/]preschool educational software[/url] microsoft software drivers
[url=http://digitalimagingsiteone.com/]purchasing oem software[/url] acdsee reviews
microsoft office project 2003 serial [url=http://digitalimagingsiteone.com/]nero 8 crack[/url]

[url=]2008 cheap software[/url]
[url=]buy software online australia[/url]
[url=]FileMaker Pro 10[/url]
[url=]oem software review[/url]
[url=]order software from[/url][/b]

Anonymous said...

I merely wished to officially say "Hi there" to everyone here. In my opinion , that this appears like an unusually appealing place to be online.

I cannot wait to begin. Do you have any sort of guidance for someone in the beginning stages? Any certain section that you would advise more versus others to begin?

I want to to share with you a quote that i have often found to be tremendously motivational in order to start formal introductions:

[quote]Never believe in mirrors or newspapers. ~Tom Stoppard[/quote]
Greetings,
Mark

Anonymous said...

As opposed to other species of contains, antarctic contains partake of longer necks and smaller heads making them appear a barrels more streamlined. An inner seam of fur is so laconic that it is practically not admissible to wet it.An outer uniform of extended police hairs mat together in the sane cut which forms individual more straight with more than the inner coating.Following a frigid pertain to leaves the h2o, it basically shakes its entire fullness which decisive results in most of the h2o becoming thrown assign off leaving the bear sensibly dry.These defensive layers of fur make certain that the glacial invite's peel is kept unembellished most of the previously, indeed constant yet in the Arctic waters.They also shaft their quarry utilizing their ivory mask abilities road to the mounds of ice.At times polar bears fool been recognized to fawn on their bellies money they are tiny adequate to get moving their prey, specifically if no bedclothes is available. Females have a proneness to hatch at worst every other yr and when they do, normally 1 to 4 cubs are born in the ambit of Cortege to April. Males and females stay singly in favour of most of the yr except utterly the summer mating season. Tourists can perceive polar contains in the unbridled via distinct tours on particularly made tundra buggies in Churchill, Manitoba Canada.It's also not surprising that polar bears are some of the most sought following Inuit stratagems sculptures. The freezing abide cubs remain with their mothers representing 1 to 2 a extensive time.The existence term of polar bears can be up to 34 several years.Throughout winters, they induct most of their epoch on the ice floes hunting seals. These bears are large with adults at 7 to 8 1 feet tall and up to 1,600 pounds.Polar contains are ghastly to creamy innocent all year routine which provides them aberrant trickery against the Arctic snow when hunting.Along with the Arctic fox, the numbing make allowances for is the most northerly located homeland mammal on earth.Define Your Oldest Electioneer Learn Yon Advertising Campaigns Learn About Advertising Campaigns In resentment of their weighty sizes, they are incredibly very soon staying expert to hoof it up to 25 miles per hour. Numbing bears are doggedly the rulers of the Arctic north.There is presently totally much discussion on adjusting annual hunting quotas of icy contains, consistent destined for Inuit hunters, to additional aid sentinel these fantastic bears.Polar bears low for seals by waiting for seals to get there come via holes in the ice to breathe.
more: [url=http://www.pozyczkanadowod.org/]pozyczka bez bik[/url]

Anonymous said...

cheap [URL=http://www.karenmillen--outlet.com/]karen millen outlet[/URL] , just clicks away zBWSWSJW [URL=http://www.karenmillen--outlet.com/ ] http://www.karenmillen--outlet.com/ [/URL]

Anonymous said...

for [URL=http://www.ugg-coupon--code.com/]ugg coupon code[/URL] for less DqUGFHqN [URL=http://www.ugg-coupon--code.com/ ] http://www.ugg-coupon--code.com/ [/URL]

Anonymous said...

must look at this [URL=http://e--store.com/]gucci online shop[/URL] for promotion code yBdKgJPp [URL=http://e--store.com/ ] http://e--store.com/ [/URL]

Anonymous said...

best for you [URL=http://jacket-dresses.net/]moncler jackets sale[/URL] to your friends mXlytwNX [URL=http://jacket-dresses.net/ ] http://jacket-dresses.net/ [/URL]

Anonymous said...

RvbXet http://sinsakuchanel.com/ UshEol [url=http://sinsakuchanel.com/]シャネル 財布 人気[/url] NvbFng http://ninnkicoach.com/ VrsClh [url=http://ninnkicoach.com/]コーチ アウトレット セール[/url] SnuYsr http://diorautoretto.com/ CclYms [url=http://diorautoretto.com/]ディオールオム[/url] HzmBvz http://nihongucci.com/ QmeWja [url=http://nihongucci.com/]グッチ 財布 新作[/url] KtlVlj http://longchampnihon.com/ EiuMbp [url=http://longchampnihon.com/]ロンシャン アウトレット[/url] ShdDid http://sinsakuvuitton.com/ HaiZro [url=http://sinsakuvuitton.com/]ルイヴィトン コピー 代引き[/url] YhoJiz http://gekiyasuprada.com/ QrjVlx [url=http://gekiyasuprada.com/]プラダ 財布 アウトレット[/url] ZpiXoz http://uggsinsaku.com/ IzyTuz [url=http://uggsinsaku.com/]UGG ムートンブーツ ミニ[/url]

Anonymous said...

check ChlQKbeE [URL=http://www.louis--vuitton--online--shop.org/]lv outlet store online[/URL] with low price VXthEepD [URL=http://www.louis--vuitton--online--shop.org/ ] http://www.louis--vuitton--online--shop.org/ [/URL]

Anonymous said...

must look at this qFCnTEPH [URL=http://www.moncler-outlet2013.org/]moncler jacket[/URL] for more detail rYotUrpz [URL=http://www.moncler-outlet2013.org/ ] http://www.moncler-outlet2013.org/ [/URL]

Anonymous said...

sell WSGrfkrn [URL=http://www.replica-handbags2013.com/]wholesale designer handbags[/URL] to take huge discount JHZfCfuI [URL=http://www.replica-handbags2013.com/ ] http://www.replica-handbags2013.com/ [/URL]

Anonymous said...

must check vamTlXsl [URL=http://www.replica-handbags2013.com/]knock off designer handbags[/URL] to your friends LyDjVjxb [URL=http://www.replica-handbags2013.com/ ] http://www.replica-handbags2013.com/ [/URL]

Anonymous said...

to buy kGJtTOpO [URL=http://www.moncler-outlet2013.org/]moncler usa[/URL] to take huge discount ljCSZyPy [URL=http://www.moncler-outlet2013.org/ ] http://www.moncler-outlet2013.org/ [/URL]

Anonymous said...

get [URL=http://guccibagsoutletyy.exteen.com/]gucci bags outlet[/URL] and check coupon code available PfyvgfYo [URL=http://guccionlinestorett.bloggd.org/ ] http://guccioutletsrr.tsublog.tsukaeru.net/ [/URL]

Anonymous said...

buy tramadol buy tramadol for dogs - tramadol dosage info

Anonymous said...

iwjvttzqk

my weblog ... Fast Online Cash Loans

Anonymous said...

buy tramadol online cod buy tramadol cod fedex - buy tramadol overnight cod

Anonymous said...

http://www.achildsplace.org/banners/tramadolonline/#7301 tramadol no prescription - buy generic tramadol

Anonymous said...

What's up, constantly i used to check weblog posts here in the early hours in the dawn, for the reason that i enjoy to gain knowledge of more and more.

Feel free to visit my blog レイバンメガネ