Tuesday, July 29, 2008

Une jam Ismail Qemali ,prapa me vjen historia.

Si nje ish-nxenes i shkolles se mesme Ismail Qemali ne Tirane e ndjej per detyre kombetare te shpreh mendimet dhe ndjenjat e mija ne emer te gjithe Ismailistave te Shqiperise.

U be kaq dite qe ne qytetin e Vlores .Djepin e kultures dhe identitetit kombetare ka shperthyer ne menyren me skandaloze te mundeshme nje nder konfliktet me te ashpra te luftes se historise shqiptare per konfirmim dhe konsolidim nderkombetare te shekullit 21.
Nje rektor (i shitur dhe antishqiptar) ka urdheruar heqjen e emrit te universitetit te Vlores Ismail Qemal Vlora me pretekstin absurd dhe idiot se nuk eshte nje emer qe I sherben marketingut te universitetit dhe publicitetit te saj neper bote.
O zot na ruaj nga vandale te tille.
Emri I Ismail Qemalit jo vetem qe eshte nje lluks per cdo institucion shqiptar por edhe per ate nderkombetar njekohesisht.
Le te leme per nje cast menjane faktin qe Ismail Bej Vlora eshte Babai I Kombit shqiptare ,themeluesi I shtetit te pare dhe te ri te shqiptareve, por te marim per nje moment ne shqyrtim anen akademike te ketij gjeniu te kombit tone.
Vlen te permendim faktin se preteksti tjeter qesharak dhe idiot I ketij rektori “deshtak” per heqjen e emrit eshte se sipas tij Ismail Bej Vlora nuk ka patur merita akademike.
Mua ne kete moment me vjen te uluras.”O vandal idiot ike dhe mbyt veten me mire , por jo ne ujerat e kaltera te gjirit te Vlores se do ti ndysh me kermen tende te qelbur prej tradhetari te kombit”.
A e din ky rector “gakprishur” se Ismail Bej Vlora eshte nje nder themeluesit dhe ideatoret e tezes se origjines pellazge te Tempullit te Dodones.Tezat dhe studimet e tij studiohen edhe sot ne akademite shkencore me prestigjoze te botes.Ky rector po vazhdon “punen” e nisur nga qarqet antishqiptare qe vite me pare nuk nguruan te digjnin biblioteken e famshme te Manastirit ne te cilen ndodheshin deshmite e vetmte te teorise se Ismaili Qemalit per preardhjen pellazgjike te Tempullit te Dodones.
Ne gjurmet e Ismail Qemalit vazhdoi e bija e tij Nermin Vlora Falaski.Eksperte e kultures iliro-etruske .Ajo nen gjurmet e te jatit do te vertetonte boterisht se midis kulturave mesdhetare protohelenike kishte patur nje lidhje te forte etnike –gjuhesore qe verteonte ne menyre te padiskutueshme ekzistencen e nje civilizimi mesdhetar shume here me te heret se ai Helen ,trashegimtare e denje e se ciles eshte vetem kombi shqiptar.
Duke u frymezuar nga vepra e te jatit ajo ariti te perkthente Stelen e Famshme te Lemnos duke u bazuar ne gjuhen e saj te nenes SHQIPEN.
Ky zhapik grekofil dhe antishqiptar qe guzon te poshteroje ne kete menyre familjen Vlora nuk ka vend jo vetem ne institucione te keij lloji por ai ska vend dhe sduhet te kete as varr ne truallin e shejnte te Vlores.Kam mendimin se ai sdo kete rehat ne asnje cope trualli te kesaj toke qe quhet Shqiperi dhe eshte lagur me gjakun e lotet e sternipave te ilireve dhe pellazgeve qe Ismail Qemali per here te pare mbas 500 vjet vandalizmi aziatik iu riktheu dinjitetin e kombit me te vjeter ne Evrope.
Nderime dhe respekte Familjes Vlora.
Rrofte emeri i Ismail Qemalit dhe qyteti I Vlores.
Poshte tradhetaret e kombit shqiptar.

7 comments:

Anonymous said...

I nderuar zoteri,
Shoh se ju keni bere nje pune shume te mire, persa i perket ceshtjes "Atlantida".Une kam nje blog ne te cilin shpalos madheshtine e gjuhes shqipe, si celes i gjuheve indo-europiane dhe ne pergjithesi me ceshtjet pellazge dhe vjetersine e kombit tone.Ashtu si edhe ju, edhe une ne blogun tim kam shpalosur kete ide,se Atlantida ndodhet ne Shqiperi dhe me saktesisht ne Durres.Ne shqiptaret jemi shume te "keqinj" pasi shume njerez edhe me kane ofenduar per kete mendim, te cilin mesa shoh edhe ti e zoteron.Pasi pashe kete blog thash me vete "Epo nuk qenkam i vetem".Jam gezuar pa mase kur pashe se edhe ti ke vene re dometheniet e emrave Taulante dhe Atlante, dhe emrat e vjeter te Durresit, Epidamn dhe Dyrrah si "Epi i damit" dhe "dy rrathet".Por gjithashtu edhe ne shpjegimin e emrit Atlantide si At Landine nje domethenie shume e drejte kjo ne gjuhen shqipe.

Do te kisha shume deshire qe ti mbaja kontaktet me ty, eshte mire qe njerez si ne qe bejne pune te tilla vetem per atdheun e tyre dhe pa pasur asnje perfitim, te bashkohen nje here e mire per te treguar te vertetat, dhe per ti cjerrur masken Grekeve te cilet jane refugjate egjiptiane ne ballkan.

PS. Me fal qe kete koment e vendosa ne vendin e duhur, por nuk po e gjeja guestbook-un.Gjithashtu, komplimenta per mini-artikuil Ismail Qemalin, Babain e Kombit Shqipater.

Anonymous said...

e-mail:bunkerforum@yahoo.com

albanian atlantis said...

I nderuar zoteri .Jam shume i lumtur qe nje shqiptar tjeter ka aritur ne te njejtat konkluzione dhe teza te mijat.Te jem i sinqerte une spunton e kam mare nga studime dhe artikuj te meparshem te bere nga individe te ndryshem ne faqet e internetit.
Gjithsesi ju mund te me kontaktoni ne cdo kohe ne adresen e emailit qe une ju kam vene ne dispozicion te tereve qe vizitojne blogun tim.
Konkluzionet reale dhe bindese vijne si pasoje e nje llogjike te ftohte dhe racionale.Ne qe te dy por edhe shume individe te tjere jemi te bindur ne vertetesine historike te tezave tone.
Le te cojme ne nje nivel me institucional kete pune kolosale.
Ju mirepres ne cdo sugjerim dhe ide tuajen dhe bashkepunetoreve te tjere.
Ju faleminderit per suportin tuaj.
Pershendetje vellazerore.

Admini said...

http://www.You4Dating.com
-------------------------
Vend Takim Online per te Gjithe.

1.Websiti yne eshte drejt dhe i shpejt per te Gjeture Shoke (Shoqe),Partner apo Fatin tuaj Online
nepermes Internetit,Deshironi te Kaloni kohe te Mire Vizitoni Websitin Tone.

2.You4Dating eshte eshte Websit ne Internet per ta Gjeture Fating dhe eshte 100% Falas.
Ne ju lejojm ju qe te hapeni Konton tuaj Falas dhe te Lejoni dhe Bllokoni Kedo sipas deshires suaj.

3. http://www.You4Dating.com , eshte website i ndertuar nga Shqiptaret e Anglis ku te gjithe ju jeni te Mireseardhure,You4dating.com
eshte website Profesional i Dezajnuar per te gjithe dhe Vizitoret kane Kontroll te Plote te Kontos se tyre: View messages
View messages ,Address Book , My data,My profile,Who seen profile,Change profile,Remove profile, Search,All users,Users online:,Visited profiles,Matchmaker, Options,Options,Change password,Ban list,My Favorites dhe shum te tjera.

4.You4Dating.com eshte Website Internacional per te gjithe pa marr parasysh se cfare Gjinie apo Feje Jeni,te gjith jeni te Mireseardhure.

5.You4dating.com eshte 100% Falas.Keni shkuar deri ketu s'ju pengon asgje dhe s'ju kushton asgje qe ju te Regjistroheni,Vizitoni Websitin qe te Filloni Takimet me Personat qe ju Deshironi,Faleminderit dhe Respekt.

http://www.You4Dating.com
-------------------------
http://www.You4Dating.com
-------------------------
http://www.You4Dating.com .

Albanicus said...

Cili je, cili je, cili je ti more burrë, që na vjen nga Shqipëria?!

Rrofshin trojet shqiptare. Kosove, Maqedoni, Presheve, Mal i Zi e Chameri ngado qe te vemi e kemi SHQIPERI.

Pershendetje te ngrohta nga Shkupi

Anonymous said...

missouri car insurance I found your blog on google and read a few of your other posts. I just added you to my Google News Reader. Keep up the good work Look forward to reading more from you in the future. Martin - texas auto insurance

Anonymous said...

buy valium picture of 10mg valium - want order valium