Saturday, April 14, 2007

Fakte te reja nga Historia.Historiania dhe princesha e njohur Bizantine ANNA KOMNENE na ben te ditur se perandori i Bizantit Anastasius i pare, qe ishte me origjin nga Durresi mbas nje termeti te fuqishem reth shekullit te katert te eres sone rindertoi muret fortifikueste te qytetit te Dyrrachium.Ana Komnena ka jetuar reth shekujve 10-11 te eres sone pra reth 600 vjet pas sundimit te Anastasius se Pare.Ajo ne punen e saj hulumtuese nuk le pa permendur madheshtine e ketyre "mureve".Ato ishin reth 12metra te larta dhe aq te gjera sa ne te mund te kaloronin perbri njeri-tjetrit kater kalores pa asnje problem.Sic e permendem Anastasius vetem sa "rikonstruktoi" keto mure "ciklope",por ne nuk dime asgje se kush i ndertoi ato.A ishin mure apo "ura kalimi" te tipit qe lidhte pjesen e banuar te qytetit verior te Atlantides se lashte me ishullin e famshem te saj ne mes te gjirit te Durresit.Anna Komnene e bija e Perandorit Bizant Alexios na jep kete pershkrim te jashtezakonshem te "mureve" ne fjale pa e ditur se ajo vete mund te ket zbuluar nje nder misteret me te medhaja te koheve moderne.Ajo e ka bere kete reth 900 vjete me pare, ne kushtet(vetekuptohet) te nje mungese totale te mjeteve moderne te sotme per te percaktuar vjetersine reale te atyre "mureve ciklope".Thame se "muret" ishin te gjera sa kater kuaj mund te kalonin perbri njeri_ tjetrit,pra dicka e perafert me nje rruge me dy korsi te diteve tona. Keto "mure" (qe per mua jane urat dhe pistat lidhese te Atlantides) mund te dallohen mjaft mire ne pjesen veriperendimore te gjirit te Durresit ne fotografite satelitare te cilat mund ti gjeni ne kete faqe te webpage-it tim.Ato shtrihen nen det qe nga Currilat dhe vazhdojne deri ne qender te gjirit te Durresit.Keto jane fakte vizuale dhe te prekeshme te padiskutueshme te madheshtise mijera vjecare te qytetit te Durresit.Madheshti qe smund ti kete rrenjet pervecse ne nje civilizim po aq madheshtor te lashte sa te kete influencuar edhe civilizimet e tjera te nderuar ne themelet e saj.
Nje fakt tjeter qe ka te beje ma natyren gjeodezike te gjirit te Durresit.Si per cudi pikerisht ne kohen ne te cilen Anna Komnene jetoi dhe sundoi se bashku me te jatin, ne Durres ra nje termet aq i fuqishem sa pothuajse e gjitha popullsia e saj (e Durresit) u zhvendos ne Berat pasi qyteti i lashte u shkaterua totalisht nga termeti dhe permbytjet e cunamit te furishem qe e shoqeroi ate.A ju kujton ndonje everiment historik tjeter ky fakt?
P.S.Siper keni imaget e "mureve ciklope" qe une mendoj se jane pista dhe ura lidhese te qytetit te lashte te Atlantides.A e dini sa eshte gjeresia e tyre ne metra?
Ajo eshte 31m.
Hajde mure hajde.

No comments: