Tuesday, January 15, 2008

Tempujt........greke apo pellazge?

Sic dihet per disa studues filokreke apo filohelene historia ILIRE e Epidamnos apo Durrachiom fillon aty nga shekulli I katert para eres sone por sipas studiesve te koheve moderne zbulohet nje ngjarje krejtesisht e pa njohur.
Por ne periudhen e shek 7te p.a.s njefare gjenerali udheheqesi ushtarak nga fisi I Taulanteve I quajtur GALAUR ndermori nje lufte ndaj mbreterve maqedonase,
Qellimi kuptohet ekspansioni I pushtetit te TAULANTEVE drejt jugelindjes dhe zgjerimi I mbreterise se Taulanteve qe ekzistonte.Nuk dihet qarte se si ka perfunduar kjo lufte por besohet se bilanci do te kete qene shume negative per Taulantet te cilet me pas u pushtuan nga kolonet e ardhur nga Korkyra dhe Korinthi.Ne te njejten kohe pra perseri ne shek e shtate p.a.s sipas Herodotit (babai I histories) fisi I Enkeleve qe jetonin prane liqenit te Ohrit ndermaren nje fushate ushtarake kunder Greqise se atehershme duke aritur te pushtonin teritore te gjera deri ne Delfi .Justifikimi I tyre ishte clirimi I tokes se “shenjte” se tempullit te Delfit.Ne fakte kjo te ben te kuptosh me se miri shkrimet e shumta ilire ne tempujt te lashte greke.Ato jane bere jo prej pelegrineve ilir(sipas historineve filogreke) por te bere nga luftetaret e ushtrive te ndryshme qe niseshin nga Iliria per te “cliruar” keto tempuj apo toka te shejnte nga “pushtuesit”.Herodoti do ti quante plackitje te ketyre tempujve nga Iliret.Ne fakt mbreterit ilir kishin per qellim shtimin e popullesive te tyre me grupe te tjera etnish qe ne fakt nuk kuptohet tjeter vecse me shtimin e sklleverve.Vetem Adrianet kishin reth 300 mije skllever.Sic duket iliret preferonin qe punet tua benin te tjeret dhe jo ata vete, nje trashegimi e dhimshme qe ekziston edhe ne ditet tona ne ballkan.
Por clidhje kishin Ilirit me keto tempuj dhe toka te “shejnta”.Pergjigjja na vjene nga tempulli famshem I Dodones.Njohur si tempulli me I lashte ne gadishullin ballkanik.Sipas Herodotit historia fillon me dy motra binjake te cilat u blene nga fenikasit dhe me pas u shiten ne Dodone dhe tjetra ne Libi (Afrika veriore).Ndersa ne Dodone kjo sllave u quajt “peleade” dhe me pas edhe priftereshat e tjera qe do te pasonin te tempullit do te queshin “peleadet” motra tjeter sipas nje prifti egjiptian nga Teba (do ti refente Herodotit) do te krijonte ne Egjipt tempullin e famshem te Amonit. Por nejse ne na intereson perse kto orakulle queshin “pelejade”.Orakulli I Dodones paraqitej dhe perfytrohej si nje pellumbeshe.Ketu edhe ne fillojme te realizojme afinitetin e emrit “pelejade” me ate te “pellumbe“ apo edhe te vete emrit “pelazge”. A thua emri I dhene “pelejade” te jete forma e lashte arkaike e emrit “pellumb”.Ne qofte keshtu atehere vertetohet edhe nje here teza e famshme se tempulli I lashte I Dodones eshte nje tempull pellazgjik.Per rjedhoje ne qofte se keto tempuj kane emrime pellazgjike kjo verteton perfundimisht se keto troje ne te cilat u ndertuan keto tempuj kane qene teritore pellazgjike.Iliret si pasardhes direct te pellazgeve e kishin per detyre te shenjte clirimin e tokave te shenjta te parardhesve te tyre.Ndoshta edhe vete fjala “pelegrinazh” apo emri “pelegrin” ka kete preardhje.Njerez qe rievokonin dhe kerkonin te ringjallnin besimin (religjionin) pellazg.
Por kohet kishin ndryshuar,civilizimi helene kishte mare hovin qe karakterizon nje civilizim ne ekspansion.
Koha e pellazgeve kishte perenduar.Historia kishte zgjedhur per superfuqi nje civilizim tjeter.

No comments: