Tuesday, March 20, 2007

Atlantis....Reflektime.

Tezat per ekzistencen e nje civilizimi protohelen po shtohen nga viti ne vit.Por perse pikerisht tani?C,fare ka ndryshuar?
Ne qofte se te huajt cuditen dhe mahniten nga madheshtia e ketij civilizimi per ne nuk eshte vecse konfirmim i nje endre qe e kemi jetuar me shekuj te tere.Ne jemi pasardhes te civilizimit me te vjeter ne Evrope.
Gjate 500 vjeteve roberie osmane kultura jone u masakrua dhe u varros per se gjalli me keq se kushdo kulture tjeter ne bote.Me pas kemi periudhen e luftarve boterore po kaq shkaterimtare dhe shokuese per ne si komb sa koncepti i identitetit kombetar u reduktua ne nje ndjese jo krenarie por ne nje nevoje mbijetese qe i linte shume pak hapesire fantazise dhe mendimit shkencor dhe historik.Periudha e komunizmit vetem sa hapi oreksin e shkencetareve dhe historianeve tane pasi mundesite teknike dhe akademike per nje studim te plote te kesaj kulture ishin dhe fatkeqesisht mbetin modeste.
Nuk duhet te anashkalojme edhe faktoret gjeo-politike dhe ekonomike.Per rastin tone konkret teza e qyteterimit te Atlantides ka qene per shume kohe nje teze tabu per qarqe shkencore ne mbare Evropen.Frika se mos nen te fshiheshin parime te elaboruara te se ashtequajtures "raca superiore" te Hitlerit i kane stepur me kohe historianet dhe shkencetaret.
Nazistet i kishin mbeshtetur idete e tyre raciste pikerisht ne ekzistencen e kesaj kulture protohelene.Atlantida per ta ishte si Jeruzalemi per cifutet.Himleri do te niste ekspedita kerkimore deri ne rafshnalten e Tibetit per gjetur sipas tij dhe "nazisteve" renjet e gjenezes se "races se zoterinjeve".qe do te sundonin boten perseri per te pakten edhe nje mije vjete te tjera.
Cmenduria naziste do te arinte deri aty sa te pervetesonte dhe te perdhoste simbolet e ketij qytetrimi qe me pas do te beheshin simbolet e se keqes ne mbare boten.Ky ishte rasti i "svastikes" nje simbol protohelen dhe pellazge qe skishte te bente fare me shtazerine naziste.Ne qofte se sot i tregon nje njeriu te rendomte simbolin e "svastikes" ai ne menyre mekanike do ta lidhi ate me nazismin dhe "kodrat me kufoma" te kampeve famekeqe te saj dhe jo simbolin e nje kulture qe ka paraprire ate helene.Perfituesit e ketij ambiguiteti dihen tashme jane fqinjet tane te "dashur" greke qe nuk lene gur dhe falsifitet pa perdorur per te zbehur shkelqimin e historise sone mijeravjecare.
Persa i perket grekerve.Duhet te jemi verte naive te mendojme qofte edhe per nje sekonde se ato do te na ndihmojne per zbulimin me te madh te mijevjecarit tone.Mos te harojme se Greqia e mbeshtet ekonomine turistike pikerishte ne shfrytezimin pa kriter te historise dhe trashegimise se antikitetit te saj qe sot prevalon mbi cdo kulture tjeter .Ne rast se Shqiperia do te kthehej ne nje meke turistike arkeologjike per turistat e huaj, humbjet ekonomike te Greqise do te ishin te pallogaritshme.Do te kishim edhe premisa per nje lufte "te ndyre" turistike qe per mendimin tim do te hapte "kutine e Pandores" per akte terroriste te tipit Bodrum (ne Turqi) apo ndotje te bregdetit (tipit Liban ose Lagune e Shengjinit). Me qe ra fjala, cfare u be me Lagunen e ShenGjinit.?A u be nje investigim i plote per te zbuluar rethanat e incidentit dhe cfare mase u moren ndaj pronareve te depozitave te naftes?A rezikon te njejtin fat edhe qyteti i Bukur i Vlores?
Por perpos ketyre.Greqia eshte mese e natyrshme qe do te mbroje interesat e saja ekonomike dhe historike.Ne duhet te mbrojme interesat tona.
Nje arme e forte ne kete lufte te drejte te kultures sone eshte edhe botimi i fundit i nje libri te mrekullueshem te studiuesit me origjine shqiptare Matheu Aref(Mati).
Libri titullohet "Odiseja e Pabesueshme e nje Populli ParaHelen".Eshte nje thesar i cmuar qe nuk duhet ti mungoje bibliotekes suaj.Teoria e Matheu Aref shkon deri diku paralel me tezen e perfolur se Pellazget jane Baballaret e civilizimit Evropian.Me pas ajo kalon ne te vetmin zgjidhje qe mund ti japesh historise parahelene te Ballkanit.
Nuk ka mundesi qe nje qytetrim aq i zhvilluar si ajo e heleneve te ket lindur nga "asgjeja".
A thua qe ky liber te jap zgjidhje edhe per tezen time te Atlantides Shqiptare?
Une ,mendoj se po.
Cdo sekond qe kalon me forcon kete ide.Cdo gje ne Evrope filloi nga NE.

No comments: