Thursday, January 25, 2007

Atlantis ne Shqip.

Vijon nga numri I kaluar……………….

Pra kemi thene se emri Atlantis ka nje ngjashmeri te mahniteshme me Taulantis dhe Taulant.
Kemi thene gjithashtu se fjala Atlant ka nje nje structure pothuajse te njejte me fjalen At-dhe.Por mos u gaboni dhe I jepni nota nacionaliste ketij emertimi.Iliret nuk kan patur aspak per qellim te shpalosin ndjenjat e tyre ultranacionaliste ose patriotike.Emertimi Atlant eshte thjesht nje referim apo toponim me karakter teresisht marine.Iliret (pra Taulantet) ishin nje popull detaresh dhe emrin “Atlant” ata e perdornin me teper si pike referimi detaresh.Ne anglisht ky dhoj emertimi shpjegohet me qarte me fjalen MainLand.Pra “bregdeti”(Toka kryesore) ose ne italisht perdoret fjala “terra ferma”.
Ne fakt ka shume mundesi qe Taulantet (ose Atlanted) te jene pikerisht ai komb qe njihet me emrin “popujt e detit”.Keto u shfaqen reth viteve 1300-1200p.e.s. ne mesdhe dhe shenuan njekohesisht renien e shume civilizimeve greke ne arqipelagun e Egjeut dhe terrorizoi per dhjetevecare te tere popujt e mesdheut perfshire ketu edhe civilizimin Egjiptian nga e cila lindi edhe legjenda e Atlantides.
“Popujt e detit” pushtuan ne kete kohe nje pjese shume te madhe te pellgut te Mesdheut.Platoni nga njera ane thote se Atlantida (ose zona qe ajo zoteronte ) shtrihej qe nga Libia deri ne Azine e vogel.Pra me fjale te tjera “teritori” I perandorise se Atlantides dhe jo sic spekullohet nga shume te tjera permasat e “kontinentit” te zhdukur.Qyteti I Atlantides ishte nje qytet portual dhe ne forme rethore nga kanalet e shumta ujore.Kjo karakteristike I jipte pamjen e nje ishulli artificial .Ne rast se qyteti ndodhej ne ishull ateher lind pyetja perse duhej te ndertoheshin kanalet per lundrimin e anijeve?Cfaredo informacioni I mundshem reth Atlantides na ben te mendojme se kemi te bejme me nje qytet-ishull dhe jo nje qytet te ndertuar ne nje ishull te “stermadh”. Dicka e ngjashme me Lagunen e Venecias.Ne fakt Iliret ishin shume te prirur ndaj ndertimeve prane ujerave apo edhe ne to ,sic eshte rasti I banimeve te hershme pellazgo-ilire ne zonen e ish-kenetes se Maliqit.Bile ne mund te guzojme edhe per me teper ne hipotezen tone pasi vet qyteti I famshem I Venecias ka preardhje ilire dhe vet Venecianet flasin nje dialekt(dialetto Veneto) qe eshte derivate e gjuhes Mesapike.Boterisht e njohur si gjuha “zyrtare” e Ilireve. Mos u cuditni prezenca e fiseve ilire ne gadishullin Apenin eshte e vertetuar shkencerisht.Gjithashtu edhe vazhdimesia gjenetike-kulturore midis fiseve etruske dhe ato ilire eshte nje e vertete historike shkencore e pamohueshme.

Vijon ne numrin e ardheshem…………………….

1 comment:

Anonymous said...

z albert n jam nje i njouri jot me cudisin studimet shkencore dhe historike te tuat per atlanten te falnderoi nga zemra suksese per shpirtin dhe karakterin tuaj te fort kembenguls ;per kete mision;kaq te madh historik ;te cilen une k;k kam nje besim te temershem ne suksesin tuaj te plot e perfundimtar qe njerzimi pret nga indivd te vecant si ju zoti ju bekoft;ju falnderoi k.k kjo me ben tebesoi ne thenjen time qe shqiptaret jan njerzit ezotit qe pa pjesmarjen e shqiptarve nuk ka as shkenc as edhe histori,te them teverten kur lexova shkrimet e tua nekompjutur per dursin jam befasuar dhe gezuar pa mas,me shpjegimin tuaj te thjesht dhe me fkte konkrete bindshin;ma mer mendja edhe gomaret;qe eshte per te ardhur keq per;te ashtu quajturit ne thonjeza akardemiket mefalni akademiket tan te deshtuar qe ne vez;qe lan kombin pa histori e katandi,kush jan keta;mojkoja,mojceka,mojtartakuti,keta jan,kruaj kudhet,e kukudhet mir kur ishte,regjimi enverit,po tani ,kush i pengon jazek ju qoft ,dhe haram e pacin buken qe uka dhene populli per 50 vjet